;

Orbán-kormány;Debrecen;polgármester;követelés;Papp László;

- Debrecen fideszes polgármestere tetteket követel az Orbán-kormánytól

Papp László, Debrecen fideszes polgármestere hétfőn arra kérte a kabinetet, vonja vissza azt a rendeletet, amely lehetővé teszi a kormányhivatalok számára, hogy a környezetszennyező cégekkel szemben ne bírságot szabjanak ki, ne a bezárás szankciója fenyegesse a szabályok megszegőit, hanem szerződést kössenek velük, amelyben a szennyező vállalja, hogy egy bizonyos határidőn belül megszünteti a jogsértést.

– Meggyőződésem, hogy környezetvédelmi kérdésekben az állami szervekbe vetett közbizalom alapja a következetes és szigorú hatósági fellépés. Így születhetett meg Debrecenben az ország legszigorúbb, az európai uniós előírásokon is messze túlmutató környezetvédelmi engedélye a CATL üzeme kapcsán. Ebből következően elfogadhatatlannak tartom, hogy olyan szabályozás legyen érvényben, ami lehetővé teszi, hogy a szabályt szegők környezetvédelmi szerződést kössenek a kormányhivatalokkal – indokolta a kérést a városvezető. Hozzátette: ígéret született arra, hogy módosítják a rendeletet úgy, hogy csak működő kohászati üzemekre vonatkozzon, de szerinte a szavakat most már tetteknek kell követnie.

Papp László szavai szerint fontos a Dunaferr megmentését célzó törekvést, de ez nem járhat együtt azzal, hogy bárki kibúvót találjon a környezetvédelmi szabályok alól. – Különösen nem vonatkozhat semmilyen könnyítés az akkumulátorgyárakra. Olyan szabályozásra van szükség, amely garanciát ad mindenki számára, hogy más vállalatok még elméletben sem élhetnek vissza a jogszabály adta lehetőséggel – fogalmazott.

Néhány napja Hajdúszoboszló önkormányzata határozatban szólította fel az Orbán-kormányt: nyugtassa meg a lakosságot a vendégmunkás-dömping miatt, majd nem sokkal ezután a Gazdaságfejlesztési Minisztérium bejelentette: új, szigorúbb törvényben szabályozná a vendégmunkások hazai foglakoztatását, s ennek megalkotásáig nem alkalmazza azt az erről szóló korábbi törvényt, ami november 1-jével lépett volna hatályba. Ezek után nem lenne meglepő, ha most a debreceni polgármester „akcióját” is törvénymódosítás követné. Gondola Zsolt, a Civil Fórum Debrecen Egyesület önkormányzati képviselője a fentiekkel kapcsolatban lapunknak azt mondta: minden olyan kezdeményezést támogatnak, ami a környezetvédelmi szabályokat szigorítja, de az emberek igazából abban érdekeltek, hogy sem Debrecenben, sem az ország más városaiban eleve ne legyenek olyan üzemek, akkumulátorgyárak, amelyek esetében egyáltalán szóba jöhetne e rendelet alkalmazása.

Szamos Miklós korrupciós bűncselekmény elkövetésével hozta összefüggésbe V. Naszályi Mártát. A politikus szerint az állításokból egy szó sem igaz.