oktatás;Mór;fizika;tanárhiány;Krausz Ferenc ;

Krausz Ferenc

- Jelenleg nincs fizikatanár abban az általános iskolában, ahova a fizikai Nobel-díjas Krausz Ferenc járt

Egy földrajz-biológia szakos oktató tartja az órákat.

Jelenleg nincs fizikatanár a móri Radnóti Miklós Általános Iskolában, abban az oktatási intézményben, ahova a nemrég fizikai Nobel-díjat kapó Krausz Ferenc is járt – hívta fel a figyelmet a momentumos Tóth Endre a Facebook-oldalán.

Az ellenzéki politikusnak az iskola is megerősítette telefonon, hogy bár az intézmény honlapján még szerepel egy fizika szakos tanárnő, ő már korábban nyugdíjba vonult. Tóth Endre információi szerint a fizika órákat egy földrajz-biológia szakos pedagógus helyettesíti.

„Most, amikor mindenki jogosan büszke Krausz Ferenc kimagasló tudományos teljesítményére, érdemes elgondolkodnunk azon, hogy vajon adottak-e a feltételek az oktatás jelenlegi, elhanyagolt állapotában a hasonló sikeres teljesítményekhez”

– hangsúlyozta, hozzátéve, az Orbán-kormány közoktatást háttérbe szorító, alulfinanszírozó, a pedagógus pálya megbecsültségét teljesen megroppantó politikája nem marad következmények nélkül. Talán – folytatta – éppen a következő móri Nobel-díjastól veszik el a lehetőséget tehetsége kibontakoztatására.

Krausz Ferenc két másik kutatóval együtt kapta meg az idei fizikai Nobel-díjat az attoszekundumos fényimpulzusok előállításának kísérleti módszeréért, vagyis azért, hogy az elektronok dinamikáját tanulmányozni lehessen az anyagban. 

A Németországban élő magyar fizikus a Hír TV-nek adott interjújában kiemelte, hogy amikor meghallotta a hírt a Nobel-díj odaítéléséről, az első gondolatai azokkal a munkatársakkal, kollégákkal, segítőkkel voltak, akiknek odaadása, hite, lelkesedése, elkötelezettsége nélkül ez az elismerés nem születhetett volna meg.

– Emlékeztetnünk kell magunkat, hogy egyedül nem megyünk semmire, ez a XXI. század. Különösen fontos, hogy a tanári szakma becsületét próbáljuk meg minél előbb helyreállítani – fogalmazott Krausz Ferenc. Ennek alátámasztására azt mondta, „azért is nevezhetem ezt a díjat ténylegesen is magyar díjnak, mert itt kaptam meg Magyarországon a különböző szinteken dolgozó fantasztikus tanároknak köszönhetően azt az útravalót, ami eljuttatott oda, ahol is végül a kísérleteinket elvégezhettük”.

Noha harminc éve elrendelték a felszámolást, senki sem tett semmit.