háború;sebesültek;halottak;humanitárius katasztrófa;Ferenc pápa;Ursula von der Leyen;izraeli-palesztin konfliktus;Charles Michel;

- 3600 felett a palesztin-izraeli háború halálos áldozatainak száma, rakétatámadást indított Izrael ellen a Hezbollah

Az EU újabb migrációs hullámtól tart a gázai humanitárius katasztrófa miatt.

A palesztin szélsőséges Hamász október 7-én indított Izrael elleni támadásának kezdete óta legkevesebb 1300 izraeli vesztette életét és legalább 3400-an megsebesültek. Az izraeli megtorló csapásokban eddig legkevesebb 2329 palesztint öltek meg és 9714 ember sebesült meg. Ciszjordániában emellett megöltek minimum 53 embert és több mint 1100-at megsebesítettek - derül ki a The Guardian összesítéséből.

Az izraeli hadsereg szerint 126 izraeli túszt tartanak fogva a terroristák Gázában. Ezt azután közölték, hogy a Hamász azt állította, 13 túsz az izraeli légicsapások következtében meghalt. A közlés szerint külföldiek is voltak közöttük, bár a nemzetiségüket nem jelölték meg. Mindeközben az ENSZ humanitárius hivatalának (OCHA) becslése szerint több tízezer ember kényszerült elhagyni az otthonát Gázában, és mostanra mintegy 400 ezerre tehető a palesztin belső menekültek száma.

A gázai orvosok attól tartanak, hogy ezrek halhatnak meg, mivel a területen lévő kórházakban lassan elfogynak az alapvető egészségügyi készletek és az üzemanyag. A gázai Khan Younis városában - ez az enklávé második legnagyobb települése - az AP hírügynökség jelentése szerint az intenzív osztályok zsúfolásig megteltek sebesültekkel, többségükben három év alatti gyerekekkel. Több száz embert súlyos robbanássérülésekkel szállítottak kórházba. Az egészségügyi intézmény részéről Mohammed Qandeel arról beszélt, hogy ha az izraeli megtorlásnak megfelelően megszakad az áramellátás, az további halottak tömegét és ezáltal háborús bűncselekményt fog eredményezni. Egy másik, a gázai övezet északi részén található kórházban Hussam Abu Safiya, a gyermekgyógyászati osztály vezetője azt mondta, hogy bár az izraeli hadsereg felszólította őket a létesítmény evakuálására, ezt egyszerűen nem tudják megtenni, mert nincs mód arra, hogy a betegeket életük kockáztatása nélkül máshová költöztessék. 

Hét újszülött csecsemő van az intenzív osztályon lélegeztetőgépre kapcsolva - mondta, hozzátéve, mindeközben folyamatosan érkeznek a sebesültek levágott végtagokkal, valamint súlyos égési és egyéb, életveszélyes sérülésekkel.

A Reuters nyomán az MTI eközben arról számolt be, hogy a Hezbollah libanoni síita milícia rakétatámadást indított Izrael ellen. A lövedékek a libanoni határhoz közeli izraeli Stúla településen csapódtak be, izraeli egészségügyi források szerint egy ember meghalt, többen megsebesültek. Az izraeli hadsereg lezárta a határ menti térséget, a Reuters forrásai szerint a zsidó állam tüzérsége több területre is csapást mér Libanon déli részén.

A Hezbollahhoz köthető al-Manár hírtelevízió azt közölte, a milícia precíziós rakétákkal lőtte a területet, továbbá közétett néhány videofelvételt a milícia előző napi támadásáról, melyet a Libanon és Szíria közötti beszögellésben levő, izraeli irányítás alatt álló Sebaa-farmok katonai objektumai ellen indítottak. Az izraeli hadsereg válaszul lezárta a libanoni határ felé vezető utakat és bejelentette, hogy blokkolja a területen működő GPS-szolgáltatást is. Emellett felszólította a civileket, ne menjenek a határ négy kilométeres közelébe, az ott lévő települések lakóit pedig arra kérte, maradjanak óvóhelyeiken.

A The Guardian beszámolója szerint a Gázában ostrom alatt állók megsegítésére humanitárius folyosók létrehozását kérte Ferenc pápa, a Hamászt pedig felszólította az izraeli túszok szabadon bocsátására. „Határozottan kérem, hogy gyerekek, betegek, idősek, nők és civilek ne váljanak a konfliktus áldozataivá” – mondta a katolikus egyházfő a vatikáni Szent Péter téren tartott beszédében, hozzátéve, a humanitárius jogokat tiszteletben kell tartani. A pápa október 17-én keddre ima- és böjtnapot hirdetett a Közel-Kelet békéjéért.

Az Európai Unió mindeközben rendkívüli tagállami ülést hívott össze a háború miatt. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a csúcstalálkozóra szóló meghívót küldve kijelentette, hogy amennyiben az EU nem lesz óvatos, úgy a konfliktus „szélsőségeket táplálhat” Európa-szerte. A politikus szerint emellett fennáll a veszélye annak, hogy a háború újabb migrációs hullámot indíthat el Európa felé.

Szombaton az Európai Bizottság az MTI szerint arról döntött, hogy azonnal megháromszorozza a Gázának nyújtott humanitárius támogatást, több mint 75 millió euróra. A testület közleménye szerint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szombaton beszélt António Guterres ENSZ-főtitkárral, majd a felhívást követően bejelentette: a brüsszeli testület haladéktalanul 50 millió euróval növeli a Gáza számára előirányzott humanitárius segítségnyújtási keretet.

Folytatni fogjuk szoros együttműködésünket az ENSZ-szel és annak ügynökségeivel annak biztosítására, hogy ez a segély eljusson a rászorulókhoz a Gázai övezetben – fogalmazott Ursula von der Leyen, majd hozzátette: az uniós bizottság keményen dolgozik, hogy a gázai ártatlan civilek támogatást kapjanak. Közölte továbbá, a testület támogatja Izrael azon jogát, hogy a nemzetközi humanitárius jog teljes körű tiszteletben tartása mellett megvédje magát a Hamász terroristáival szemben.

Az uniós bizottság közleménye Janez Lenarcic válságkezelésért felelős uniós biztost is idézte, aki kijelentette: az Európai Bizottság minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy humanitárius támogatást nyújtson a Gázai övezetben élő polgári lakosságnak. Az EU humanitárius segítségnyújtásának megháromszorozása segíteni fog a gázai civilek legelemibb szükségleteinek kielégítésében. „Alapvető fontosságú, hogy biztonságos és korlátlan hozzáférést biztosítsunk a humanitárius segélyekhez” - tette hozzá az uniós biztos.

Továbbra is másodrangú állampolgároknak érezhetik magukat.