Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap Kínába utazott, ahol részt vesz a pekingi Egy övezet, egy út fórum harmadik csúcstalálkozóján, valamint hivatalos tárgyalásokat folytat Kína vezetőivel - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár.
Orbán Viktor a kínai gazdasági kezdeményezés előző két csúcstalálkozóján is részt vett és felszólalt, 2017-ben illetve 2019-ben. Magyarország a jövőben is része kíván maradni a nagy távlatokat rejtő együttműködésnek.
Kína Magyarország kilencedik legjelentősebb kereskedelmi partnere, ráadásul 2023-ban ismét Kína lett hazánk legnagyobb külföldi közvetlen befektetője. Kínai tulajdonosi hátterű vállalkozások közel 20 ezer embernek adnak munkát Magyarországon.
Orbán Viktor miniszterelnök Pekingben kétoldalú tárgyalásokat is folytat; elsőként Li Csiang miniszterelnökkel majd Hszi Csin-ping államfővel. Programja során találkozókat bonyolít a legnagyobb kínai vállalatok és bankok vezetőivel is. Havasi Bertalan tájékoztatásából az nem derül ki, hogy Orbán Viktor hajlandó-e esetleg a kétoldalú találkozóra Vlagyimir Putyinnal, a háborús agresszor Oroszország elnökével. Ha igen, a magyar miniszterelnök lenne az első vezető európai politikus, akik kezet fog Vlagyimir Putyinnal azóta, hogy az orosz elnök parancsára az orosz hadsereg 2022. február 24-én lerohanta Ukrajnát.
Vlagyimir Putyin októberben Kínába megy, összefuthat akár Orbán Viktorral isOrbán Viktor felszólal a pekingi Egy övezet, Egy út fórumon, Vlagyimir Putyin is ott leszHavasi Bertalan hallgat, pedig csak arra voltunk kíváncsiak, hajlandó lenne-e Orbán Viktor a személyes találkozóra Vlagyimir PutyinnalAz Egy övezet, egy út Kína első számú külföldi befolyásszerzési kísérletének számít. Arról szól, hogy a távol-keleti nagyhatalom utakkal, kikötőkkel és gázvezetékekkel köti össze Ázsia, Európa és Afrika, országait. Jelenleg 154 országot érint, az Európai Unió pedig már öt éve sem rajongott érte túlságosan, a gyanúja szerint el a pekingi vezetés csak gazdasági és politikai befolyási zóna kialakítására törekszik vele. Ennek a jele, hogy a kétoldalú szerződésekben, amelyeket a pekingi vezetés egy-egy ország elé tesz, szerepel két kifejezés, a „community of common destiny” és a „community of shared future for mankind”, vagyis a „közös sors” és a „közös jövő”, és nem mindössze fellengzős, ártalmatlan kijelentésekről van szó, a bennük szereplő közösség szót ugyanis ugyanazzal a karakterrel jelölik, amelyet az Európai Unióra is használnak.
Ha Kínáról van szó, Orbán Viktor fenntartásai egyszerűen elillannak a máshol és máskor rendre kárhoztatott kommunizmussal szemben is. Ennek a jele volt, hogy a 2017-es pekingi látogatásán simán megkoszorúzta a kommunista emlékművet azon a Tienanmen téren, ahol 1989 nyarán a kínai néphadsereg vérbe fojtotta a diáktüntetéseket. Az összetűzésekben hozzávetőlegesen 1500-3000 ember halt meg.