Orbán Viktor miniszterelnök jövő szerdán felszólal a kínai Egy övezet, egy út fórumon, Pekingben – válaszolta Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke a Telex megkeresésére.
Kedden a Politico számolt be arról, hogy a magyar kormányfő lesz a rendezvény egyetlen uniós vezetője.
Havasi Bertalan most azt is közölte, hogy
Orbán Viktor a fórum előtt, hétfőn, illetve kedden a tervek szerint kétoldalú tárgyalásokat folytat a kínai vezetőkkel, először a miniszterelnökkel, majd az államfővel.
Később kiderült, hogy a fórumon Vlagyimir Putyin orosz elnök is a tiszteletét teszi, ezért lapunk, a Népszava Havasi Bertalant, hogy Orbán Viktor hajlandó lenne-e találkozni az orosz elnökkel. Vállaszt nem kaptunk.
Havasi Bertalan hallgat, pedig csak arra voltunk kíváncsiak, hajlandó lenne-e Orbán Viktor a személyes találkozóra Vlagyimir PutyinnalMinrt korábban beszámoltunk, hogy Hszi csin-ping elnök, a Kínai Kommunista Párt főtitkára meghívására Orbán Viktor ebben Kínába utazik. A meghívásról Nádasi Tamás, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Magyar-Kínai Tagozata elnöke tett bejelentést a 134. Canton Fair nevű vásár alkalmából tartott sajtótájékoztatón az ismert szólam kíséretében, mely szerint Magyarország szeretne Kína európai hídfőállása lenni. Havasi Bertalan már akkor megerősítette ezt az információt, és hozzáfűzte, a miniszterelnök az Egy övezet, egy út infrastruktúra-fejlesztési és befektetési projekt konferenciáján is részt fog venni.
Vlagyimir Putyin októberben Kínába megy, összefuthat akár Orbán Viktorral isItt a bejelentés, októberben Kínába utazik Orbán ViktorMint megírtuk, az Egy övezet, egy út Kína első számú külföldi befolyásszerzési kísérletének számít. Arról szól, hogy a távol-keleti nagyhatalom utakkal, kikötőkkel és gázvezetékekkel köti össze Ázsia, Európa és Afrika országait. Jelenleg 154 országot érint, az Európai Unió pedig már öt éve sem rajongott érte túlságosan, a gyanúja szerint a pekingi vezetés csak gazdasági és politikai befolyási zónakialakítására törekszik vele. Ennek a jele, hogy a kétoldalú szerződésekben, amelyeket a pekingi vezetés egy-egy ország elé tesz, szerepel két kifejezés, a „community of common destiny” és a „community of shared future for mankind”, vagyis a „közös sors” és a „közös jövő”. És nem mindössze fellengzős, ártalmatlan kijelentésekről van szó, a bennük szereplő közösség szót ugyanis ugyanazzal a karakterrel jelölik, amelyet az Európai Unióra is használnak.
Diplomáciai mestermunka lehet, Olaszország megpróbál szabadulni Kína ölelésébőlAlakul az új geopolitikai kísérlet, Joe Biden próbálja fékezni Kína térnyerését