Orbán Viktor hétfőn Pekingben a kínai miniszterelnökkel tárgyalt, akivel tíz gazdasági megállapodást írt alá - a magyar kormányfő erről a Facebookra feltöltött videójában számolt be.
A magyar miniszterelnök elmondta, Pekingben tartják a harmadik, Övezet és út elnevezésű nagy konferenciát, amelyen 130 ország képviselője, köztük 20 állam- és kormányfő is részt vesz. Magyarország 2017 és 2019 után ismét meghívást kapott, amit örömmel el is fogadtunk, mert Kína fontos gazdasági partnerünk - értékelte Orbán Viktor a szokásos eufemizmusban hazánk gyarmatosítását, kiemelve, hogy idén a kínai cégek a legnagyobb külföldi befektetők Magyarországon.
A magyar kormányfő beszámolója szerint hétfőn a kínai miniszterelnökkel kezdték meg a tárgyalásokat, és aláírtak tíz gazdasági természetű megállapodást, majd a két legnagyobb kínai bank vezetőjével folytatták a sort. Úgy értékelt, a világ útkereszteződéshez érkezett, nagy kérdés, hogy mi legyen, háború vagy béke, bezárkózás vagy együttműködés. Orbán Viktor jelezte, a bezárkózást a magyarok jól ismerik és tudják mivel jár: elszegényedéssel és folyamatos háborús veszéllyel.
„Ezzel szemben mi a gazdasági kapcsolataink bővítésén dolgozunk, keleti és nyugati irányban egyaránt. Meggyőződésem, hogy csak így tudjuk megőrizni Magyarország versenyképességét és biztonságát. Ezért vagyunk itt Kínában, és erről fogunk tárgyalni a következő napokban” - magyarázta.
A miniszterelnök vasárnap utazott Pekingbe az Övezet és út fórum harmadik csúcstalálkozójára.
Orbán Viktor elmondta a Kínai Építési Bank elnökének, hogy továbbra is nagyon elkötelezett a keleti nyitás mellettKét kormánygép vitte Pekingbe az Orbán-delegációt
Nem takarékoskodott az adófizetők pénzével az Orbán-kormány a kínai tárgyalásokra utazva: egy repülőjáratokat figyelő oldal adatai szerint két kormánygép, az Airbus-319-es és a Dassault Falcon 7x luxusjet is elrepült Pekingbe, ahol Szijjártó Péter külügyminiszter és Orbán Viktor kormányfő is tárgyal. Az Airbus szombat este fél kilenckor repült el Budapestről, majd egy, a radaron leszállásnak tűnő kazahsztáni – almati-i – kitérő után vasárnapra érkezett meg a kínai fővárosba.
A Dassault Falcon vasárnap kora délután szállt fel Budapestről, majd a belorusz és az orosz légtéren keresztül érkezett meg Pekingbe. Azt nem tudni, hogy melyik géppel utazott Orbán és melyikkel Szijjártó, a honvédelmi tárca, a külügy és a miniszterelnökség nem reagált kérdéseinkre. Ami biztos: Orbán Viktor és stábja részt vesz az Övezet és út fórum harmadik csúcstalálkozóján.
A megkeresett tárcák azt sem kívánták részletezni, hogy miért két honvédségi gép ment Kínába, és az Airbus miért tett kitérőt Kazahsztánban. - B. Z.