Izrael;zsinagóga;terrorfenyegetettség;

Gyertyagyújtás az áldozatok emlékére a Dohány utcai zsinagógánál

- Különleges intézkedések Európa-szerte

Az utóbbi napokban európai országok sora, köztük Magyarország is, megerősítette a zsidó közösségi épületek védelmét.  

„Sem atrocitásról, sem fenyegetésről nincs tudomásunk” – nyilatkozta lapunknak Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke. Orbán Viktor miniszterelnök a minap, amikor arról beszélt, hogy Budapesten nem engedélyeznek palesztinbarát tüntetést, hangsúlyozta: a magyar államnak meg kell védenie a zsidó közösséghez tartozó polgárait. Grósz Andor elmondta, hogy a kormányfő kijelentésének megfelelően a rendőrség megerősítette a zsidó közösségi épületek védelmét. Hozzátette, hogy a Mazsihisz a saját erejéből és eszközeivel is mindent megtesz a zsidó közösség védelmében, Budapesten és vidéken egyaránt.

„A rendőrség folyamatosan elemzi és értékeli a közrendvédelmi helyzetet, dönt a szükséges intézkedések elrendeléséről.” – ennyit közölt lapunkkal az Országos Rendőr-főkapitányság, miután többek között arról érdeklődtünk, hogy milyen készültséget tartottak indokoltnak a magyarországi zsinagógák védelménél a Hamász Izrael elleni támadása, illetve a Nyugat-Európában történt antiszemita incidensek nyomán.

A Terrorellenes Koordinációs Bizottság még kedden úgy döntött, hogy – a terrorizmusra és a terrorcselekményekre vonatkozó információk alapján – nem indokolt a Magyarországon 2016. március 29. óta hatályban lévő 3-as, azaz közepes szintű terrorfokozat megváltoztatása. A bizottság összehívását a Terrorelhárítási Központ főigazgatója, Hajdu János kezdeményezte egyrészt az Izraelt ért támadás, másrészt „a magányos elkövetők által Európában végrehajtott terrorcselekmények” miatt.

Más európai városokban is segítséget nyújtanak a zsinagógák védelméhez. A londoni Metropolitan Police növelte a járőrözést városszerte, és biztonsági tanácsokat ad mind a zsinagógáknak, mind a mecseteknek.

Franciaországban múlt héten Gérald Darmanin belügyminiszter jelentette be, hogy összesen 400 objektumnál fokozzák a rendőri jelenlétet. Myriam Ackermann-Sommer, az első modern ortodox női rabbi Franciaországban azt mondta, közösségét megdöbbentette az, ahogyan egyes politikai vezetők ünnepelték a Hamász terrorcselekményeit. Yves Marciano, a párizsi Les Tournelles zsinagóga rabbija elmondta, hogy bár a zsidó vallási objektumok körüli megerősített biztonság hasznos, a zsidó közösség tagjaira így is nagy kockázat leselkedik.

A spanyol belügyminisztérium megerősítette a zsinagógák és a zsidó nevezetességek körüli rendőri megfigyelést is. Becslések szerint 12-000 ezer zsidó él Madridban. Minden incidenst azonban így sem tudnak kiszűrni, Madrid fő zsinagógáját a Chamberí kerület szívében jó egy hete egy áthúzott Dávid-csillag mellett "Szabad Palesztina" feliratú graffitikkel rongálták meg. Ceutában, egy kis észak-afrikai spanyol enklávéban, ahol több spanyol zsidó él, a helyi hatóságok különösen megerősítették a rendőri felügyeletet és a helyi zsinagóga, valamint a zsidó temető védelmét.

Egész Ausztriában fokozták a zsidó intézmények védelmét, már röviddel a Hamász terrortámadását követően. A magyar határ melletti Burgenlandban jól láthatóan megerősítették a zsinagógák előtti rendőri jelenlétet, Eisenstadtban, azaz Kismartonban az Osztrák Zsidó Múzeumot is őrzik. Ausztriában 15 ezresre becsülik a zsidó közösség létszámát.

A cseh rendőrség is fokozott éberséget tanúsít: egy a belvárosban kiürítették a spanyol zsinagógát, miután ott egy gyanús tárgyat találtak, amiről később kiderült, hogy nem veszélyes eszköz.

Svájcban, a luganói zsinagóga védelmét erősítették meg. A helyi hatóságok hangsúlyozták, az intézkedés a megelőzést szolgálja és nem tapasztaltak antiszemita megnyilvánulásokat.

Svédországgal kiegészülve folytatták egyezkedést.