Az izraeli hadsereg (IDF) azt állítja, az elmúlt napon több száz terrorista infrastruktúrát semmisített meg a Gázai-övezetben. Többek között rakétakilövő állomást, alagutak lejáratait, hírszerzési infrastruktúrát támadtak – írja a BBC.
A bejelentés szerint életét vesztette az október 7-i, Izrael elleni terrortámadást vezető Nuhba egység több mint tíz harcosa. Az IDF azt is közölte, hogy egy, a gázai övezet déli részén fekvő Rafah városában végrehajtott légicsapásban meghalt Rafat Abu Hilal, a Népi Ellenállási Bizottságok katonai szárnyának vezetője.
A Hamász rádiója a terrorszervezet egyik alapítója, Abdel Aziz Ali Abdul Madzsid ar-Rantiszi özvegyének megöléséről is beszámolt, aki a szervezet politikai irodájának első női tagja volt.
A libanoni Hezbollah állásait is támadták
Északon, a libanoni határnál a Hezbollah célpontjait támadták az izraeli erők, a többi között az MTI szerint egy tenger felőli megfigyelőállást is, ahonnan szerdán egy páncéltörő rakétát lőttek ki Ros Hanikrára, Izrael legészakibb helyére a Földközi-tenger partvidékén. Előzőleg Libanonból szerda délután több páncéltörő rakétát indítottak Manara és Ros Hanikra irányába, melyek után a hadsereg tüzérséggel lőtte a kilövőhelyeket, és csapásokat mért a Hezbollah infrastruktúrájára.
Egyiptom engedélyezi a segélyszállítmányok átjutását, Joe Biden szerint elsőként húsz kamion léphet be a rafahi átkelőnTöbb mint 200 túszról tudnak Izraelben
Az IDF csütörtökön a The Guardian szerint arról számolt be, hogy már 203 emberről tudnak, akit október 7-én elrabolt és azóta is túszként tart fogva a Hamász Gázában. Az izraeli külügyminiszter pedig közölte, hogy
megtalálták két, Oz kibucban fogságba esett ember – a 80 éves Carmela Dan és 12 éves unokája, Noya Dan – holttestét.
Az izraeli egészségügyi minisztérium eközben arról tájékoztatott, hogy a Hamász által elkövetett támadások sebesültjei közül 309-en még kórházi ellátásra szorulnak, 80-an pedig kritikus állapotban vannak.
Rishi Sunak szerint vízválasztó lehet a gázai kórház elleni támadás
Rishi Sunak brit kormányfő csütörtökön Tel-Avivba érkezett. A korábban Twitter néven ismert X-en a azt írta, „Izraelben vagyok, egy gyászoló országban. Önökkel együtt gyászolok és állok ki a terrorizmus csapása ellen”. A szolidaritás szót héberül tette hozzá a bejegyzéshez.
A Downing Street közlése szerint Sunak részvétét fejezi ki a Hamász brutális terrortámadásai következtében Izraelben és Gázában bekövetkezett halálesetek miatt.
A brit kormányfő szorgalmazta, hogy a Gázába irányuló humanitárius segélyszállítmányok útvonala mielőbb megnyíljon, és távozhassanak az ott rekedt brit állampolgárok is.
Rishi Sunak úgy vélte, a Gázai övezetben lévő al-Ahli Arab baptista keresztény kórházat ért rakétatalálat vízválasztó lehet a régió és a világ vezetői számára, hogy összefogjanak a konfliktus további eszkalációjának elkerülése érdekében. Majd biztosított arról, hogy az Egyesült Királyság élen fog járni az ezzel kapcsolatos erőfeszítésekben.
Forrong az iszlám világ, drámai eszkaláció fenyegeti a Közel-Keletet a gázai kórházat érő támadás utánGhassan Abu-Sittah, egy, a gázai kórházban dolgozó londoni orvos elmondta, hogy
az általa ellátott betegek 40 százaléka gyerek, és mindegyikük elveszítette egy vagy két szülőjét.
„Sajnos ezek előtt a gyerekek előtt hosszú-hosszú gyógyulási út áll” – fogalmazott. A férfi kedd este is az Al-Ahli kórházban tartózkodott, amikor rakétatámadás érte az épületet. „A műtőben voltam, amikor a rakéta becsapódott. Ránk esett a mennyezet” – idézte fel a történteket.
Az izraeli külügyminisztérium szerint több tucat, és nem több száz áldozata volt a kórházat ért robbantásnak, míg a palesztin egészségügyi hatóságok 471 halálos áldozatról számolnak be. A Hamász és a Palesztin Nemzeti Hatóság Izraelt okolta, míg Izrael szerint a robbanás az Iszlám Dzsihád elhibázott rakétakilövésének a következménye. A terrorszervezet szintén tagadja felelősségét.
A Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, és több mint 1400 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, valamint legkevesebb 199 embert elraboltak és túszként tartanak fogva. A gázai egészségügyi minisztérium arról tájékoztatott, hogy az övezet ellen indított izraeli hadműveletek halálos áldozatainak száma már megközelíti a 3500-at, a sebesülteké pedig a 12 ezret is átlépte.
Izrael a támadásra válaszul leállította az övezet villanyáram-, üzemanyag-, élelmiszer- és egy időre a vízellátását is, az izraeli kormány pedig megfogadta, hogy eltörli a Hamászt a föld színéről.
Izrael ismét felszólította a gázaiakat, hogy hagyják el az övezet északi részét, Al-Mavasziban humanitárius zónát hoznak létreVállalta a felelősséget az izraeli belbiztonsági szolgálat vezetője, amiért nem tudták megakadályozni a Hamász támadását