Noha a hivatalos szervek nem tesznek komoly erőfeszítéseket a helyzet kezelésére, ennek ellenére minden évben egyre többen veszítik életüket kórházi fertőzésekben - derül ki a Direkt36 cikkéből.
Az oknyomozó portál cikke szerint a helyzet sokkal rosszabb, mint arra a hivatalos számokból következtetni lehetne. Noha a magyar állam ezzel pontosan tisztában van, fontosabb tartja , hogy minél titkolózzon a nyilvánosság előtt, nehogy pánikot keltsen, mindenki megijedjen. Egyébként európai összehasonlításban Magyarország a sereghajtó ebben a tekintetben: kevés kézfertőtlenítő fogy, kevés a laborvizsgálat, kevés a nővér, miközben még mindig sok a többágyas kórterem. Mindez a fertőzések terjedését segítik elő.
Csak 2020-ban közel tízezer ember kapta el kórházban a koronavírust, közülük minden hatodik bele is halt2021-ben 16-21 ezer kórházi fertőzést azonosítottak, csaknem a felük végződött halállal. Mindössze 1400 esetben ismerték be maguk az intézmények, hogy közrejátszott a beteg halálában a kórházon belüli fertőzés. A tavalyi évről egyelőre nem állnak rendelkezésre adatok. Egy korábban az egészségügyi vezetésben dolgozó forrás arról beszélt a portálnak, hogy Müller Cecília országos tiszti főorvos sem érdekelt abban, hogy a nyilvánosság is értesüljön ezekről az adatokról, hiszen akkor felmerülne az ő felelőssége is. Inkább marad a titkolózás.
„A valóság az, hogy a kórházak kevesebb esetet jelentenek, mint amennyi történik, és kevesebb mikrobiológiai vizsgálat történik, mint kellene. Tehát a statisztikákban nem a valóságot látjuk, hanem a jéghegy csúcsát”
- fogalmazott a Direkt36 forrása.
Fertőző a titkolózás: az NNK kioktat, de továbbra sem tudni, mennyi volt a kórházi Covid-fertőzés