rendőrség;feljelentés;Vadai Ágnes;Göd;környezetszennyezés;Polt Péter;engedély nélkül;akkumulátorgyár;

Nyomozhat a rendőrség a részben engedély nélkül épült gödi akkumulátorgyár ügyében

Polt Péter ugyanis feljelentésként értékelte Vadai Ágnes hozzá intézett kérdését a környezetrombolás miatti felelősséget firtatva.

Írásbeli kérdését feljelentésként értékeltem, és az elbírálás céljából a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányságnak küldtem meg – írta Polt Péter legfőbb ügyész Vadai Ágnes DK-s országgyűlési képviselőnek küldött válaszában. Az ügyészségi honlapon olvasható levélváltásból kiderült, hogy az ellenzéki politikus elsősorban arra lett volna kíváncsi: „Van-e felelőse a súlyosan környezetromboló gödi akkumulátorgyár működtetésének és a működés eltűrésének?”

A válaszra egyelőre még várni kell, legfőképpen arra, hogy a rendőrség megindítja-e a nyomozást, ugyanis Vadai írásbeli kérdésében összefoglalta az előzményeket, ami miatt öt kérdést is intézett a legfőbb ügyészhez.

  • 1. Nem valósít-e meg bűncselekményt a környezethasználati engedélyezési eljárás előírásának elmulasztása?

  • 2. Nem valósít-e meg bűncselekményt a később előírt engedély megszerzésének elmulasztása, és a kazánok mulasztás ellenére történt üzembe helyezése?

  • 3. Nem valósít-e meg bűncselekményt az engedély nélkül épített és működtetett létesítmények használatba vételének engedélyezése?

  • 4. Nem merül-e föl az ügyben a hivatali visszaélés, a vesztegetés, és a vesztegetés elfogadása bűntettének gyanúja?

  • 5. Folytatnak-e vizsgálatot ezekben az ügyekben?

Korábban a DK-s képviselő a gödi akkumulátorgyár ügyében hiába intézett kérdést Gulyás Gergelyhez, a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez, ő lepasszolta azt  az energiaügyi minisztérium államtitkárának, Koncz Zsófiának. A „Valóban nincs a gödi akkumulátorgyárnak környezethasználati engedélye?” címmel feltett kérdésre  „válasz” lényege a kormányzati illetékesek mantraszerűen ismételgetett kijelentése volt, miszerint az akkumulátorgyárakra Magyarországon „a legszigorúbb környezetvédelmi szabályok” vonatkoznak.

Ehhez képest – írja Vadai Ágnes – az Átlátszó oknyomozásából kiderült, a gödi gyárnak nem kellett betartania ezeket a szabályokat. – A gödi Samsung-beruházás 2018 óta működik, tulajdonosa folyamatosan bővíti, jelenleg a létesítés nyolcadik üteme van folyamatban, a hatóság pedig eddig hat alkalommal állapította meg, a beruházásnak nem lesz jelentős környezeti hatása, ezért nem írta elő környezethasználati engedély megszerzését és hatásvizsgálatot. Emiatt pedig nem monitorozzák a gyár okozta zajt, a levegőt és a talajvizet, utóbbit annak ellenére sem, hogy a gödi kutak vizében mérgező oldószer jelenlétét mutatták ki – olvasható a terjedelmes kérdésben.

Az ellenzéki politikus kifogásolja azt is, hogy több épület részben vagy egészében engedély nélkül épült meg, a hatóság azonban kiadta rájuk a fennmaradási engedélyt, legföljebb utólag a beruházás költségeihez képest nevetséges összegű bírságot szabtak ki. Hozzáfűzte még: „A kazánok anélkül épültek meg, hogy a Samsung az engedélyt megszerezte volna, a hatóság pedig 2022 decemberében enélkül is kiadta rájuk a működési engedélyt. Ezt követően írták elő, alig egy hónapja a teljes körű környezetvédelmi vizsgálatot, ám az öt éve környezethasználati engedély nélkül működő gyár tevékenységét a vizsgálat idejére sem függesztették föl és nem is korlátozták.”