A BBC élő hírfolyamában arról ír, hogy várhatóan még többen hagyhatják el a Gázai övezetet a rafahi határátkelőn át Egyiptom felé, először az izraeli-palesztin háború október 7-i kitörése óta. Az átkelésre jogosult személyek – összesen mintegy 500 ember – nevét tartalmazó, Egyiptom által összeállított listát kifüggesztik az átkelőhelyen. Tegnap több mint 400 ember – 335 külföldi útlevéllel rendelkező személy és 76 sebesült – hagyhatta el Gázát a BBC szerint „kaotikus, de kezelhető” módon. A japán kormány szóvivője közölte, hogy 10 japán állampolgár (mindenki azok közül, aki el akarta hagyni a térséget) Egyiptomba érkezett.
Több száz külföldi hagyhatta el szerdán a Gázai övezetet, az izraeli miniszterelnök szerint országa a legigazságosabb háborút vívjaA Hezbollah csütörtökön közölte, hogy megsemmisített egy izraeli drónt Dél-Libanon felett, az izraeli hadsereg azonban ezt cáfolta.
„Az elraboltak a fontossági sor élén állnak”
Izraeli katonai szóvivők az MTI szerint közölték: mélyen a Gázai övezetben, Gáza város kapujában állnak az izraeli egységek a Gázai övezet iszlamista terrorszervezetei, a Hamász és az Iszlám Dzsihád elleni háború 26., a szárazföldi hadműveletek 5. napján.
Icik Kohen tábornok kiemelte, hogy az elmúlt öt napban felszámolták a Hamász jelentős erőit, megtámadták stratégiai létesítményeit.
Jichák Hercog államelnök pedig szerda esti beszédében nemzeti egységre szólított fel és ígéretet tett a Gázai övezetbe hurcolt izraeliek kimenekítésére. „Az elraboltak a fontossági sor élén állnak, visszatérésük szerves része a háború megnyerésének. A legjobb elmék a nap minden percében hazahozatalukon dolgoznak” – jelentette ki.
Korábban Joáv Galant védelmi miniszter is Izrael összes tévécsatornáján közvetített beszédet tartott, melyben bejelentette, hogy heves csaták zajlanak a Gázai övezetben. „A Hamász súlyos csapásokat szenved el” – közölte, hozzátéve,
több mint tízezer bombát dobtak le Gáza városára, több ezer célpontot találtak el, katonai létesítményeket és „terroristák ezreit semmisítették meg a legalacsonyabbtól a legmagasabb szintekig”.
A katonai szóvivők jelentése szerint az izraeli hadsereg a Sin Bet belbiztonsági szolgálattal közösen egy vadászrepülőgép segítségével likvidálta a Hamász páncélosokat elhárító rendszerének a vezetőjét, Muhammad Esszart, akinek az irányításával korábban számos támadást hajtottak végre páncéltörők bevetésével izraeli állampolgárok és katonák ellen.
A Hamász bejelentette, hogy a következő napokban újabb külföldi túszokat enged szabadonEddig 17 izraeli katona esett el a gázai harcokban
Az izraeli hadsereg újabb becslése szerint nem ezerötszáz-kétezer, hanem mintegy háromezer fegyveres iszlamista hatolt be Izraelbe az október 7-i terrortámadásban a Gázai övezetből a kerítés több tucat pontján, valamint a levegőben és a tengerből. Beszámolójuk szerint az övezet menti településeken vívott csatákban körülbelül ezer terroristát öltek meg az izraeli erők, és mintegy kétszázat ejtettek foglyul; a többiek visszatértek a Gázai övezetbe.
Az izraeli hadsereg szerint jelenleg több mint egymillió gázait evakuáltak az övezet északi részéből a délibe. Továbbra is arra ösztönzik a helyi civil lakosságot, hogy hagyják el a Gáza folyó medrétől északra eső területet.
A BBC szerint
a szárazföldi harcok péntek esti megindítása óta tizenhét izraeli katona elestét jelentették katonai szóvivők.
Az izraeli parlament szerdán két törvényt módosított, melyek alapján ezentúl a honvédelmi tárca a háborúban elhunyt LMBT-személyek azonos nemű házastársát is hadiözvegynek ismeri el.
Eddig 13 izraeli katona esett el a gázai harcokban, a sebesültek és külföldiek előtt megnyitották a rafahi határátkelőt Palesztinpárti tüntetők zavarták meg az amerikai külügyminiszter szenátusi meghallgatását, már több mint 3500 gyerek halt meg GázábanFerenc pápa: Háborúval nem lehet semmit se megoldani
Ferenc pápa első tévéhíradós interjújában – amelyet a RAI olasz közmédia sugárzott – közölte, hogy a Hamász terrorista szervezet október 7-i izraeli támadása óta követi a helyzetet, és minden háború vereségnek számít, mivel „háborúval nem lehet semmit se megoldani, miközben a békével minden nyereség”. A legbölcsebb megoldásnak két egymás mellett élő állam létrehozatalát nevezte, és ezzel egy időben rendkívüli státuszt szorgalmazott Jeruzsálem városának.
A katolikus egyházfő elmondta, hogy naponta telefonon beszél a Gázai övezetben található Szent Család plébániatemplommal, amelyet jelenleg az egyiptomi plébános-helyettes vezet, de egy argentin nővér is szolgál ott, valamint Kalkuttai Szent Teréz anya nővérei, akik beteg gyerekeket látnak el. A pápa információi szerint a plébánián 536-an találtak menedékre, közöttük muzulmánok is.
Ez a háború bennünket is érint, többek között azért, mert a Szentföldön zajlik – mondta Ferenc pápa, hozzátéve, hogy félelmei vannak a konfliktus kimenetelével kapcsolatban. Az antiszemitizmus erősödéséről úgy vélte, a holokauszt óta „az antiszemitizmus el volt rejtve, de sose múlt el”.