Európai Bizottság;kérdések;uniós források;igazságügyi reform;Európai Uniós Ügyek Minisztériuma;

Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter, Johannes Hahn költségvetésért felelős uniós biztos és Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter szeptemberben még nagyon optimista volt

- Az Orbán-kormány elismerte, továbbra sem jön Magyarországra a 13 milliárd euró uniós forrás

A Bóka János vezette Európai Uniós Ügyek Minisztériuma szerint minden elvárást teljesítettek, de most újabb tárgyalásokra lesz szükség.

„Minden vállalást és megállapodást teljesítettünk, de készek vagyunk az egyeztetések folytatására” – áll az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának az atv.hu kérdéseire adott válaszában, amelyben elismerte az Európai Bizottság (EB) újabb pótkérdéseket küldött a kormánynak az igazságügyi reformról, így tovább csúszhat az 13 milliárd eurós uniós támogatás rég várt érkezése.

Az augusztustól működő tárca, amelyet Bóka János vezet, írásos válaszában leszögezte, hogy már minden javaslatra és kérdésre válaszoltak, minden vállalást és megállapodást teljesítettek”. „Célunk továbbra is az, hogy Magyarország és a magyar emberek a lehető leghamarabb hozzájussanak az őket megillető forrásokhoz” – fogalmazott a minisztérium, ugyanakkor arra a kérdésre, hogy az uniós biztosok legújabb levelükben milyen konkrét kérdéseket tettek fel az igazságügyi reformmal kapcsolatban, nem válaszoltak.

A Népszava is írt pénteken arról, hogy EUrológus hivatalos forrásból úgy értesült, még tovább késnek az uniós pénzek, mert az EB a magyar igazságügyi reform egyes elemeire kíváncsi, és a bizottság két biztosa ezért újabb kérdéseket küldött az Orbán-kormánynak: Didier Reynders igazságügyi és a foglalkoztatásért és szociális jogokért felelős Nicolas Schmit november elsején írt levelet Magyarországnak.

– Ez a legutóbbi kérés ismét megszakította az EB három hónapos határidejét, hogy döntést hozzon Magyarország önértékeléséről – mondta el Stefan de Keersmaecker szóvivő. Így ha kabinet megint csak három hét múlva válaszol, akkor csak december elején születhet meg a döntés. MInt ismert, 13 milliárd euró múlik azon, hogy a magyar kormány mennyire teljesíti az igazságügyi reformot. További 22 milliárd sorsa is függőben van: ezen összeg folyósítása a korrupcióellenes intézkedésektől függ.

Nem meglepő, hogy a magyarországi szélsőjobb Izrael-ellenes és palesztinpárti állásponton van – Hunyadi Bulcsú, a Political Capital szakmai vezetője kérdésünkre így kommentálta, hogy Hegedűs Loránt református lelkész a közelmúltban a Szabadság téri Hazatérés Templomában tartott istentiszteleten vendégül látta a palesztin nagykövetet.