Izrael;háború;Hamász;Egyesült Államok;Gáza;halálos áldozatok;légicsapás;Antony Blinken;

Folytatódik az egyre véresebb szárazföldi háború Gázában, az Egyesült Államok is elutasítja a tűzszünet ötletét

A jordánai Ammánban tárgyaló Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerint a harcok azonnali beszüntetése a Hamásznak kedvezne, és a szélsőséges palesztin szervezet végrehajtana még egy október 7-i terrortámadást. Az izraeliek már körülzárták Gázavárost, és az ígérik, elkapják a Hamász vezetőjét. Az amerikai és a brit fővárosban is tartottak palesztinpárti tüntetést.

Öt helyszínen is kemény harcok folytak szombaton a Gázai övezetben. Az izraeli szárazföldi erők célja láthatóan az,  hogy az evakuálási felszólítás ellenére a palesztin földsáv északi részén maradó 350-400 ezer polgári személy  a középső területekre húzódjon, és az, hogy elvágják Gázavárost a Gázai övezet többi részétől. Utóbbinak a jele, hogy a Gázai övezetbe északnyugatról benyomuló izraeli tankok 6-7 kilométer megtétele után keletre, a palesztin földsáv legnagyobb települése felé fordultak – írta élő hírfolyamában a BBC.

Eközben az izraeli légierő a gázai Tel al-Havában fekvő al-Kudsz kórház közelében mért csapást egy épületre. A Palesztin Vörös Félhold szerint 21 embert sebesítve meg. Az egészségügyi intézmény területén rengeteg menekült él, a Hamász terroristáinak a likvidálása mellett az izraeliek célja, hogy a civilek a Gázai övezet középső, illetve  területei, Szabra, Ziton, Darazs és Aszkula felé vonuljanak.

Joav Gallant izraeli védelmi miniszter a szombat esti tel-avivi sajtótájékoztatóján be is jelentette, hogy befejezték Gázaváros körülzárását, délről és északról hajtanak végre hadműveleteket. A tárcavezető azt ígérte, Izrael megtalálja és ártalmatlanítja Jahja Szinvárt, a Hamász gázai vezetőjét. Az izraeli hadsereg október 27-én kezdte meg a szárazföldi hadműveletet a Gázai övezetben. A hadsereg közlése szerint azóta huszonkilenc izraeli katona esett el.

Terroristák likvidálására hivatkozva az izraeliek pénteken már mértek csapást kórházra, a gázavárosi al-Sifára, Hatósági közlések szerint ekkor 13 ember vesztette életét, a Palesztin Vörös Félhold azt állítja, egyetlen munkatársa sincs a halálos áldozatok között.

A nap legfontosabb diplomáciai eseménye Ammánban, a jordán fővárosban zajlott, ahol Antony Blinken amerikai külügyminiszter az arab államok vezetőivel találkozott. Az Ajman Szafadi jordán és Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszterrel közös sajtótájékoztatóón kiderült: Jordánia és Egyiptom azonnali gázai tűzszünetre szólította fel Izraelt és a Hamászt. Sukri szerint Gáza jövőjéről korai lenne tárgyalni, a jelenlegi tragikus helyzet kezelésére kell összpontosítani. Szafadi kifejtette, hogy tűzszünet nélkül a régió a „gyűlölet tengerébe süllyed, és ártatlanok megölése semmilyen önvédelemmel nem igazolható”. A jordán külügyminiszter  felszólalt „az iszlamofóbia és az antiszemitizmus” ellen is, tagadva, hogy az izraeli-gázai konfliktus a muszlimok és a zsidók közötti háború lenne. 

Ezzel szemben Blinken leszögezte: ezzel nem értett egyet, mert a tűzszünet lehetővé tenné, hogy a Hamász átcsoportosítsa az erőit, és végrehajtana még egy, az október 7-ihez hasonló terrortámadást, Aznak a palesztin szélsőségesek1400 izraeli vesztette életét ölt meg és több mint 240 embert ejtett túszul. – Izraelnek joga van megvédeni magát a Hamász ellen, de minden lehetséges intézkedést meg kell tennie, hogy ne legyenek polgári áldozatok. Bár az Egyesült Államok továbbra is hisz a kétállami megoldásban, nincs  visszatérés az eddigi status quo-hoz – nyomatékosította az amerikai külügyminiszter. Korábban Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök is elutasította az ideiglenes tűzszünet ötletét. 

A szombati jelentések valóban azt mutatják, hogy a tűzszünetnek gyakorlatilag semmi esélye nincs, sőt a háború kiszélesedése valószínű.

A libanoni Hezbollah közzétett egy vidófelvételt, amelyen az látható, hogy csapásokat mérnek a határmenti izraeli állásokra, sőt közlésük szerint technikai berendezéseket semmisítettek meg. Izrael korábban hasonló felvételekkel állította, hogy az ő csapásaik jártak sikerrel jártak és okoztak veszteséget a Hezbollahnak.

Az izraeli konfliktus az amerikai és az európai politikai hangulatra is rányomta a bélyegét. A Sky News összefoglalója szerint az Egyesült Államokban Rashida Tlaib demokrata képviselő, az első palesztin-amerikai képviselőnő Joe Biden amerikai elnököt a palesztinok elleni „népirtással” vádolta meg, és meg is fenyegette az újraindulni szándékozó Bident: – Támogassa a tűzszünetet most vagy ne számítson ránk 2024-ben – hangoztatta.

Szombaton az amerikai és a brit fővárosban is palesztinpárti tüntetést tartottak, Washingtonban több ezren vonultak az utcákra, Londonban a Trafalgar téren követeltek gázai tűzszünetet. A londoni tüntetésen – a Scotland Yard szombat esti becslése szerint 30 ezren vettek rész – a rendőrök 11 embert tartóztattak le különféle jogsértésekre hivatkozva, később oszlatási parancsot adtak ki, miután a tömegből petárdákkal dobálták meg őket. Az Egyesült Királyság külügyi hivatala ugyanakkor közleményben fejezte ki csalódottságát amiatt, hogy a rafahi átkelőt szombaton lezárták, és a Gázában rekedt brit állampolgárok továbbra sem juthatnak haza.