Az Európai Bizottság (EB) javasolja, hogy a tagállamok kezdjék meg a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával. Az uniós testület hasonló ajánlást tesz Moldovával kapcsolatban is az uniós állam- és kormányfőknek, akiknek decemberi brüsszeli találkozójukon konszenzussal kell dönteniük a folyamatok elindításáról. Mivel mindkét ország adós még néhány intézkedés végrehajtásával, az EB 2024. márciusáig jelentést tesz a vezetői testületnek az általuk elért előrehaladásról. Az EU27-ek ezután határozhatnak a tárgyalási keret meghatározásáról, azaz a megbeszélés-sorozat pontos elindításáról.
Jó híreket kapott Brüsszeltől Grúzia és Bosznia-Hercegovina is: a biztosi testület Tbiliszinek tagjelölti státuszt ajánl, ha végrehajtja a szükséges reformokat, Szarajevóval pedig ugyancsak feltételes tárgyaláskezdést javasol. Teljesítményüket szintén jövő tavasszal fogja értékelni a biztosi testület.
– A bővítés létfontosságú politika az Európai Unió számára. A korábbi bővítések megmutatták, hogy mind a csatlakozó országok, mind az EU számára hatalmas előnyökkel járnak. Mindannyian nyerünk – fejtette ki Ursula von der Leyen bizottsági elnök.
Nem enged az EU az orbáni zsarolásnak, ha kell, a tagállamok Magyarország nélkül állapodnak megOrbán Viktor újra keresztbe tehet az uniós egységnekAz Európai Unió tavaly júniusban adta meg a tagjelölti státuszt Ukrajnának. Hét területet jelölt meg, amelyen jelentős haladást vár el. Von der Leyen szerint Kijev a bizottság által tavaly felvázolt szükséges lépések “jóval több mint” 90 százalékát már megtette, vagyis a feladatok többségét, de még nem mindegyikét kipipálta. Ezért az EB azt tanácsolja a vezetőknek, hogy csak akkor állapodjanak meg a hivatalos tárgyalások megkezdésének időpontjáról, ha az ukrán parlament elfogadja a politikai vagyonnyilatkozatokkal és a lobbizással, a korrupciót visszaszorító intézkedésekkel és a nemzeti kisebbségek számára nyújtott garanciákkal kapcsolatos, még függőben de lévő törvényeket.
A bővítési jelentésekben az Európai Bizottság részletes értékelést ad a csatlakozni szándékozó nyugat-balkáni államok, valamint a szintén tagjelölt Törökország felkészültségéről is.
Kijevben nem aggódnak, hogy a magyar kormány blokkolja Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalásait