;

könyv;irodalom;Rácz Zsuzsa;

Péterfy Gergely, Rácz Zsuzsa és Borbély Alexandra. A szerző két évtized alatt semmit sem veszített a humorérzékéből

- A három F – Terézanyu Kovácsnévá vált

Kéki Kata révbe ért. A húsz éve még magánéleti és karrier-labirintusban bolyongó fiatal nő mára rendezett életet él: van férje, gyermeke. 

Rácz Zsuzsa első regénye egy a XXI. század eleji Magyarországon boldogulni vágyó fiatal szingli nő történetéről szólt. A humorral átszőtt Állítsátok meg Terézanyut! 2002-ben lett bestseller, játékfilm is készült belőle. 2009-ben jött a folytatás: a Nesze neked Terézanyu!, majd a szerző elindította a Terézanyu Klubot és pályázatot. Utóbbiban nők sokasága írta meg saját történetét, amelyek közül a legjobbak díjat kaptak, később jó néhányuk vált számos megjelent könyv írójává. A pályázatok annyi különleges sorsot mutattak meg, hogy megalapították az Aranyanyu-díjat, hogy megbecsülést és támogató közösséget kapjanak a nők. 2019-ig évente adták át az elismerést. Azután jött a Terézanyu storycoaching írósuli és most itt van Kovácsné, aki kivan.

A valóságban egyáltalán nem mindig oly rózsaszínű anyaságról, szőnyeg alá söpört női sorsokról, eltitkolt családi problémákról, idejétmúlt családmodellről szóló Kovácsné kivan című kötetet szerdán este nagyszámú közönség előtt Péterfy Gergely – a kiadó egyik alapító-tulajdonosa – vezette fel. „Ez a három F könyve: forradalmi, fergeteges és felkavaró” – mondta, majd hozzátette a negyedik F-et: feminista. Mert Rácz Zsuzsa vállalja, hogy feminista. A Péterfy Gergely által felolvasott részlet – amelyben egy űzött kisgyermekes anya szembesül a tökéletes anya leírásával – pedig bizonyította, két évtized alatt semmit sem veszített humorérzékéből.

És társadalmi érdeklődéséből sem. A közönség hangos nevetését kiváltó személyes élményei mellett arról is beszélt, hogy ma Magyarországon nemcsak a férfiak, hanem a nők többsége is úgy gondolja, hogy a család összetartása, érzelmi élete, a gyereknevelés a nő feladata, ami – lássuk be – 2023-ban mégiscsak meglepő.

A komoly szavak mellett ismét a derültség percei következtek: Borbély Alexandra olvasott fel újabb részletet a könyvből és árult el néhány apró részletet saját, szintén nem a magazinok címlapján sugallt anyai élményeiről. Végül kiderült, ismét érdemes tollat/billentyűt ragadni: január 1-jén újraindul a Terézanyu pályázat. A 2024-es anyák napjáig várják a maximum ötezer karakteres szövegeket.

Infó: Rácz Zsuzsa: Kovácsné kivan. Felhő Café Könyvek, 2023.

Amikor a köztársasági elnök még hinta-palintát énekelt

Novák Katalin 2010-ben kapta meg a Terézanyu Hangja – különdíjat, amikor egy háromgyermekes, hetedik éve főállású anya hétköznapjait írta meg csaknem négyezer karakterben. „Hívnak vissza dolgozni. Felelős beosztásba, izgalmas területre, még izgalmasabb időszakban, tehetséges munkatársak közé. Nyolc órában. Fel-le, fel-le, fel-le. Repül a hinta, kacag a kislány, én pedig nem tudom, menjek vagy maradjak” – zárul a köztársasági elnök írása.

Richard Bona ötösfogatának lenyűgöző koncertjén volt Kis kece lányom, volt táncolás, de legfőképp végtelen muzikalitás.