Európai Bizottság;Európai Bíróság;felhívás;kötelezettségszegési eljárás;

Hét újabb uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen

A légszennyezéstől a belvízi hajózásig terjedően nem feleltünk meg az uniós irányelveknek, illetve sértettük meg a jogszabályokat. 

Az Európai Bizottság (EB) összesen hét ügyben küldtek felszólítást és indokolással ellátott véleményt az újabb  kötelezettségszegési eljárások részeként, amelyek számos irányelv betartását követeli meg a magyar kormánytól. Amennyiben a kabinet nem tesz eleget a brüsszeli kéréseknek, vagy nem tudja bizonyítani a hazai jogszabályok megfelelőségét, akkor az Európai Unió Bíróságán folytatódhatnak az egyes ügyek – írja a Portfolio. A portál csokorba gyűjtötte azokat az ügyeket, amelyek újabb konfliktusforrásokat jelenthetnek az EU és Magyarország vezetői között.

– Többek között követelik, hogy az ország tartsa be a légszennyezés csökkentésére vonatkozó uniós jogszabályokat, és csökkentse több szennyező anyag kibocsátását, valamint teljes körűen ültesse át a nemzeti jogba a megújuló energiáról szóló irányelvet. Továbbá tegyen eleget az európai elfogatóparancsról szóló kerethatározat követelményeinek, megfelelően ültesse át a nemzeti joganyagba az ártatlanság vélelmére és a tárgyaláson való jelenlét jogára vonatkozó uniós szabályokat a büntetőeljárások kapcsán, valamint hajtsa végre az egységes európai vasúti térségre vonatkozó uniós szabályokat.

A légszennyezés kérdésében az EB Magyarországon kívül egyébként Bulgáriát, Írországot, Ciprust, Lettországot, Litvániát, Luxemburgot, Ausztriát, Lengyelországot, Portugáliát, Romániát és Svédországot is felszólította. Kiemelt cél a nitrogén-oxidok, a nem metán illékony szerves vegyületek, a kén-dioxid, az ammónia és a finom részecskék kibocsátásának csökkentése.

A kötelezettségszegési eljárások más területein sem vagyunk egyedül, s a nemzeteknek két hónap áll rendelkezésükre, hogy orvosolják a feltárt hiányosságokat. Ilyen például a megújuló energiaforrásokról szóló irányelv: Magyarország és Svédország például azt arra vonatkozó uniós szabályokat hiányosan ültette át a tagállami jogrendbe. Hollandiával együtt állunk a szőnyeg szélén abban, hogy nem ültettük át a belvízi hajózásban szerzett szakmai képesítések elismeréséről szóló irányelvet, és nem vezettük be megfelelően az európai szabványokat. A „platformok közötti ügyvitel” esetében a litvánokkal osztozunk a hiányosságok halmozásában.