Öt órán át tartó vita után szerda hajnalban Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kormánya jóváhagyta azt a Hamásszal kötendő megállapodást, amely az első érdemi tűzszünetet hozhatja el a 2023. október 7. óta tartó izraeli-palesztin háborúban.
A megállapodás értelmében a tűzszünet csütörtökön lép életbe. Négy napig tart, és annak fejében, hogy Izrael felfüggeszti a Gázai övezet elleni hadműveleteit, a Hamász összesen 50 izraeli túszát, nőket és gyerekeket enged szabadon. Minden további 10 túszért, akit a szélsőséges palesztin szervezet hajlandó szabadon engedni, plusz egy nap fegyvernyugvás következhet, a Gázai övezetbe pedig naponta körülbelül 300 kamionnyi segély és üzemanyag mehet be Egyiptom felől. Izrael kötelezettséget vállalt arra, hogy a tűzszünet ideje alatt senkit sem támad meg és senkit sem tartóztat le a Gázai övezetben. A Hamász szerint a túszokat mindemellett 150 palesztin nőért és fiatalkorúért cserébe engednék szabadon, akiket izraeli börtönökben tartanak fogva.
Szivárgó információkra hivatkozva az Axios azt írja, hogy a katari és amerikai közvetítéssel született megállapodást a Netanjahu-kormány ülésén csak az egyik koalíciós párt, a szélsőjobboldali Otzma Jehudit három minisztere ellenezte. Az Otzma Jehudit elnöke Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter. Korábban vétóval fenyegetett egy ultraortodox párt, a HaCionut HaDatit három minisztere is, de őket végül a kormányülésre meghívott nemzetbiztonsági tisztviselőknek sikerült meggyőzni a tűzszünet támogatásáról. A kormányülés után Benjamin Netanjahu méltatta Joe Biden amerikai elnök erőfeszítéseit a fegyvernyugvás érdekében.
Az első túszok csütörtök reggel szabadulhatnak
A BBC azt írja, a humanitárius fegyverszünet ügyében közvetítő Katar szerint
24 órán belül bejelentik, hogy pontosan mikor kezdődhet a négy napos tűzszünet.
Az izraeli katonai rádió pedig úgy értesült, hogy csütörtök reggel érkezhetnek Izraelbe az első túszok a Hamász fogságából.
Katar szerint meghosszabbítható a megállapodás
Joe Biden közölte, nagyra értékeli Benjamin Netanjahu elkötelezettségét a harcok szüneteltetése mellett, és hangsúlyozta, „fontos, hogy ennek a megállapodásnak minden vonatkozását maradéktalanul végrehajtsák”. Egy magas rangú amerikai tisztségviselő azt mondta, a kiszabaduló túszok között lesz három amerikai, köztük egy hároméves kislány is.
A katari külügyminisztérium szóvivője, Majed Al-Ansari leszögezte,
a továbbiakban arra koncentrálnak, hogy mindkét fél betartsa a megállapodás feltételeit.
Hozzátette, az egyezség meghosszabbítható, ha sikerül további túszok szabadon bocsátásáról dönteni. „Reméljük, hogy ez a megállapodás az első lépés a deeszkaláció és a hosszú távú tűzszünet biztosítása felé, amelyet egy átfogó politikai folyamat követ majd az évtizedes konfliktus lezárása érdekében” – fogalmazott
A Hamász hozzávetőlegesen 240 túszt ejtett foglyul, amikor mintegy 2500 felfegyverzett terroristája lerohanta Izrael területét. A támadásban a palesztin szélsőségesek 1200 embert – többségükben civileket öltek meg. A Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztériumnak öt olyan magyar állampolgársággal (is) rendelkező személyről van tudomása, aki a Hamász fogságába esett.
Szijjártó Péter bejelentette, hogy már öt magyar állampolgárról tudnak, aki a Hamász túsza a Gázai övezetbenIzrael folytatni fogja a hadműveleteit
A tűzszünet azért csak csütörtökön lép életbe, hogy a hatóságok nyilvánosságra hozzák azoknak a palesztin foglyoknak a nevét, akiket a tűzszüneti megállapodás értelmében elengednek, az izraeliek pedig a legfelsőbb bírósághoz fordulhassanak kifogásolni a döntést. A foglyok neveit tartalmazó lista már megjelent az izraeli igazságügyi minisztérium honlapján.
Olyan palesztin fogoly nem nyerheti vissza a szabadságát, akit izraeli állampolgár meggyilkolásáért ítéltek el.
Bár a fegyvernyugvás diplomáciai áttörést jelent a 46 napja kitört háborúban, Benjamin Netanjahu sietve leszögezte, Izrael folytatni fogja a hadműveleteit mindegyik túsz kiszabadításáig, a Hamász felszámolásáig és egészen addig, amíg a Gázai övezetben senki nem marad, aki fenyegetést jelenthetne Izrael biztonságára. A Hamász ellenőrzése alatt álló Gázai övezet egészségügyi hatóságai szerint az izraeli hadsereg katonai akcióiban már több mint 14 ezer palesztin – köztük 3920 nő és 5840 gyerek – vesztette életét, több mint 33 ezren pedig megsebesültek.
Küszöbön a megállapodás, ideiglenes tűzszünet jöhet Gázában„Halálzónának” nevezte a legnagyobb gázai kórházat a WHO, megpróbálja evakuálni az intézményt