Izrael;Hamász;Gázai övezet;fegyverszünet;túszok;

Újabb követelésekkel állhatott elő a Hamász, őrizetbe vették a legnagyobb gázai kórház igazgatóját

A gázai Indonéz kórháznál nagyjából negyed óránként izraeli tankok lövöldöznek, az intézmény buszokat és mentőautókat kért, hogy megkezdhesse az evakuálást.

A Hamász további követeléseket támasztott az Izraellel kötött egyezménnyel kapcsolatban – írja egy meg nem nevezett izraeli kormányzati forrás közlése alapján a BBC. További részleteket azonban a forrás nem árult el.

Cahi Hanegbi, az izraeli nemzetbiztonsági tanács elnöke korábban bejelentette, hogy péntek előtt nem hajtják végre a megállapodást. A késlekedést nem indokolta meg, a Kan izraeli közszolgálati műsorszolgáltató azonban korábban egy izraeli tisztségviselőre hivatkozva arról számolt be, az egyezményt még nem írta alá a Hamász és a közvetítő Katar, azonban bizakodóak azzal kapcsolatban, hogy ez hamarosan megtörténik. Más források szerint a Hamász eddig nem nyújtotta be azoknak az izraelieknek a listáját, akiket szabadon engednek.

Katar legfrissebb közlése alapján

pénteken reggel 7 órakor kezdődik a tűzszünet, délután 4-kor adják át az első izraeli túszokat.

Az első napon szabadulók 13-as névsorát a kereskedelmi tv jelentése szerint már átadták Izraelnek, és az eljutott a miniszterelnöki hivatalhoz.  

A Hamász katonai szárnya, az Ezzeddín al-Kasszám Brigádok megerősítette a katari külügyminisztérium szóvivőjének szavait, és bejelentette, hogy a tűzszünet péntek reggel 7 órától - közép-európai idő szerint 6 órától - négy napon át fog tartani.

"50 cionista foglyot fogunk szabadon engedni a négy nap alatt, nőket és 19 év alattiakat" 

- közölték.

Mint arról lapunk is beszámolt, az egyezmény része egy négynapos tűzszünet a Gázai övezetben, valamint az, hogy a Hamász 50 izraeli túszt enged szabadon, a zsidó állam pedig 150, izraeli börtönökben fogva tartott palesztin nőt és tizenévest enged ki. Minden további 10 túszért, akit a szélsőséges palesztin szervezet hajlandó szabadon engedni, plusz egy nap fegyvernyugvás következhet, a Gázai övezetbe pedig naponta körülbelül 300 kamionnyi segély és üzemanyag mehet be Egyiptom felől. Izrael kötelezettséget vállalt arra, hogy a tűzszünet ideje alatt senkit sem támad meg és senkit sem tartóztat le a Gázai övezetben.

Az Indonéz kórház buszokat és mentőautókat kért

Marwan Sultan, a gázai Indonéz kórház orvosigazgatója eközben arról számolt be, hogy az egészségügyi intézmény körül nagyjából 15 percenként izraeli tankok lövöldöznek.

Nem lehetünk a szobákban, mert az ablakokat találatok érik. A kórház folyosóin vagyunk. Az irodámat többször is célba vették

– fogalmazott, és hozzátette, a kórházban 10 egészségügyi szakember és 200 beteg tartózkodik.

Elmondta, hogy az orvosok három buszt kértek a Hamász által irányított gázai egészségügyi minisztériumtól a kórház evakuálásához, és 13 mentőautót azoknak a betegeknek, akik nem tudnak ülni. Kapcsolatban vannak a Vöröskereszttel is.

Az evakuált betegeket kísérte, amikor elfogták

A legnagyobb gázai kórház, a gázavárosi Al-Sifa ortopédiai osztályának vezetője (aki jelenleg ugyancsak az Indonéz kórházban van) a BBC-vel közölte, hogy az izraeli hadsereg őrizetbe vette az Al-Sifa igazgatóját, amikor éppen az intézményből evakuált betegeket kísérte.

Az izraeli erők a múlt héten vették át az irányítást a kórház felett, és azt állították, hogy a Hamász parancsnoki központot üzemeltet alatta. Ezt később az Egyesült Államok is megerősítette. Ezt követően egy videót is közzétettek a tíz méter mélyen húzódó, ötvenöt méteres járatról, és hangsúlyozták, „az eredmények minden kétséget kizáróan bizonyítják, hogy a kórházkomplexum épületeit a Hamász terrorista tevékenységekhez használta”. Ezt azonban a szélsőséges palesztin szervezet következetesen tagadja.

A Hezbollah több tagja is meghalt egy izraeli légicsapásban

Az izraeli hadsereg csütörtök reggel közölte, hogy 300, a Hamászhoz kötődő célpontot talált el a Gázai övezetben. A bejelentés szerint az elmúlt napokban hadműveleti parancsnokságokat, újabb föld alatti alagutakat, robbanóeszközök gyártására használt helyszíneket, valamint kilövőállomásokat támadtak.

Az Iránból támogatott Hezbollah terrorszervezet az MTI szerint közölte, hogy

„a jeruzsálemi úton mártírhalált halt” öt harcosuk, köztük Szarrádzs Raád, a Hezbollah parlamenti tömbje vezetőjének, Mohamed Raádnak a fia.

Az izraeli erők még szerdán lőtték a Dél-Libanonban fekvő Bejt Dzsahún egyik épületét, ahol a Hezbollah magas rangú tagjai voltak.

Egy libanoni autóra mért másik légicsapásban a Hamász jelentése szerint meghalt a palesztin szervezet libanoni katonai ágának parancsnokhelyettese, és a négy megölt utas közül ketten török állampolgárok voltak. Libanoni lapértesülések szerint Izrael drónnal mért csapást egy autóra az ország déli részén.