„Fortélyos félelem igazgatja az országot” – jelentette ki lapunknak Szentpéteri Nagy Richard. A politikai elemző, alkotmányjogász arra reagált: a szakszervezetek nem állnak ki egységesen az ellen, hogy a kormány megszüntetné a honvédségnél működő érdekvédelmet.
Lapunk ugyanis több szakszervezeti képviselőt is keresett, de nem szívesen nyilatkoztak, azt mondták,
nem érzik magukat biztonságban, vagy nem akarnak még rosszabb helyzetet előidézni, mint ami most van.
Beszéltek arról is, érezhető, hogy apró lépésekkel ugyan, de le akarja építeni a hatalom az érdekvédelmet, miközben az unióban éppen a munkavállalói oldal képviseletének erősítése a cél. Egy szervezetnél úgy fogalmaztak: a kormánnyal nincs aktív a kapcsolatuk, párbeszédre alig van lehetőség. Ugyanakkor a szakszervezeti szövetségek között sincs jó kapcsolat,
legutóbb a kormánnyal kötött minimálbér megállapodás okozott konfliktust közöttük.
Szentpéteri Nagy Richard úgy látja, az utóbbi években minden autonómia védelmében tett lépést megtorlás kísért. Mint mondta, olyan elképzelhetetlen hatalom van a kormány kezében, amellyel egyetlen pillanat alatt bármit megszüntethet. Ez ellen mindenki tehetetlen, és akinek van mit féltenie, az nem mer lépni.
A szakszervezeteknek van székházuk, költségvetésük, vagyis van mit veszíteniük.
A teljes munkavállalói létszám arányában kicsi a tagságuk, ezt is óvják. Szerinte a legtöbben úgy gondolkodnak, inkább csendben maradnak, nem hívják fel magukra a figyelmet. A hadsereget érintő javaslatnak pedig az lehet az oka, hogy ott elkezdődött egy fejlesztés, átalakítás, és ebben a folyamatban biztosan lesznek érdeksérelmek.
Vélhetően a hatalom csírájában akarja elfojtani az elégedetlenkedők hangját.
Mint arról beszámoltunk, egy kedd este benyújtott, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által jegyzett alaptörvény-módosítás megtiltaná, hogy a Magyar Honvédség hivatásos állományú tagja jogállásával összefüggésben szakszervezet tevékenykedjen és alakuljon.
A honvéd szakszervezet péntekre várják Szalay-Bobrovniczky Kristóf magyarázatát Semjén Zsolt alkotmánymódosításáraA LIGA Szakszervezetek és a Munkástanácsok Országos Szövetsége a beterjesztését követően sajtóközleményt adott ki, amelyben kiáll amellett, hogy a kormány továbbra is biztosítsa az aktív katonák érdekképviseleti tevékenységének ellátását. Mint írták, egyetlen olyan nemzetközi példát sem lehet felhozni arra, hogy alaptörvényben tiltanák a katonák egyesülési jogát és a szakszervezet működését, totálisan kiüresítve ezzel az alapjogok gyakorlásának minimumát. Az ilyen szabályozást a hazánk által ratifikált nemzetközi egyezmények sem teszik lehetővé.
Megszüntetné a honvédségnél működő szakszervezeteket a kormány