A londoni vezetés az utolsó pillanatban lemondta Rishi Sunak brit és Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök keddre tervezett hivatalos találkozóját, miután váratlanul ismét fellángolt az Elgin-márványok néven közismert, Athén által hosszú ideje visszakövetelt görög régészeti kincs sorsa körüli vita.
Sunak a Downing Streeten fogadta volna kedd délután Micotákiszt, aki már a hétvége óta Londonban tartózkodik.
A kétoldalú csúcstalálkozó törlésének közvetlen előzménye, hogy a görög kormányfő a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette, az Elgin-márványok ügye nem is tulajdonjogi kérdés, hanem annak a görögországi emlékműnek az „újraegyesítéséről” van szó, ahonnan a márványok Angliába kerültek.
Micotákisz azt mondta,
a jelenlegi helyzet olyan, mintha Leonardo mesterművét, a Mona Lisát félbe vágnák, és egyik felét a British Museumban, a másikat jelenlegi kiállítási helyén, a párizsi Louvre-ban őriznék.
A brit kormány kedden hivatalosan megerősítette, hogy a nyilatkozat nyomán törölték Sunak és Micotákisz találkozóját.
A BBC-nek előzőleg a kormányzó brit Konzervatív Párt egy magas beosztású illetékese úgy fogalmazott, a görög miniszterelnök által az Elgin-márványok ügyében tett kijelentések után „lehetetlenné vált” a találkozó megtartása.
A brit kormány álláspontja egyértelmű, az Elgin-márványok a British Museum állandó kiállítási kollekciójának részét képezik, és felelőtlenség lenne, ha bármely brit politikus olyan jelzést adna, hogy az ügy tárgyalási téma lehet
– szögezte le a Konzervatív Párt illetékese.
Micotákisznak a brit kormány felajánlotta, hogy találkozzon Oliver Dowden miniszterelnök-helyettessel, a görög kormányfő azonban nem élt ezzel a lehetőséggel, és várhatóan még kedden elutazik Londonból.
„Ezeket a szobrokat egyszerűen ellopták tőlünk” – Beintettek a briteknek a görögök, nem kérik kölcsön a saját elhurcolt kincseiketAz Elgin-kincs a British Museum hatalmas gyűjteményének talán legvitatottabb eleme, és az ügyben fellángolt vita az utóbbi évtizedek legsúlyosabb diplomáciai viszálya London és Athén között.
Az athéni Parthenón frízeinek és szobrainak egy részét Sir Edward Elgin angol diplomata vásárolta fel, amikor a 19. század elején a brit birodalmat képviselte nagyköveti rangban a térséget akkoriban fennhatósága alatt tartó török portánál. A Londonba szállított 2500 éves műemlékeket a brit kormány 1816-ban megvásárolta, és a British Museumban helyezte el.
Görögország évtizedek óta képviselt hivatalos álláspontja szerint azonban az Elgin-kollekció elszállítása nem törvényes adásvételnek, hanem lopásnak számít, és ezért a kincseket vissza kell vinni Athénba.
A görög kormány húsz évvel ezelőtt különösen erőteljes kampányba kezdett, azzal érvelve, hogy a kincsnek a 2004-es athéni olimpia idején már a görög fővárosban lenne a helye. Ez az érv sem hatott, és London azóta sem hajlandó tárgyalni a régészeti kincs végleges visszaadásáról.
Fosztogatók vagy megmentők? Kit illetnek a Parthenón szobrai?Új tanácsadó testület juttatná vissza az Elgin-márványokat Görögországnak