Kedden felszólalt a strasbourgi bíróságon Karsai Dániel, aki azért fordult a testülethez, hogy dönthessen az élete méltóságteljes befejezéséről, ha az állapota már elfogadhatatlan számára. Az alkotmányjogásznál tavaly diagnosztizálták az ALS nevű gyógyíthatatlan betegséget, ami az izmokat mozgató idegsejtek és az izmok sorvadásával jár, majd teljes lebénuláshoz, végül fulladáshoz vezet. Mivel a betegség a mentális képességeket nem érinti, mindezt teljesen tiszta tudattal kell a betegnek végigélni.
Az rtl.hu tudósítása szerint Karsai Dániel úgy fogalmazott, rendkívül megtisztelő számára, hogy Strasbourgban lehet és részt vehet a párbeszédben az egyik legalapvetőbb emberi jogi ügyről.
„De sajnálatosan ez az ügy alapvetően a saját életemről szól: gyakorlatilag élet és méltóságteljes halál kérdése”
– tette hozzá. Majd elmondta, hogy volt egy álma:
„Azt álmodtam, hogy a születésnapomat ünnepeljük. Minden családtagom és barátom eljött hozzám. Focimeccset néztünk és bort ittunk. Beszélgettünk politikáról, fociról és az élet más dolgairól. A szívmelengető estét követően lefeküdtem. Álmomban békésen eltávoztam, mosollyal az arcomon. Aztán felkeltem és szembesültem a rideg valósággal. Csak 46 éves vagyok, és ALS-em van. Ez mozgásképtelenséggel, és másoktól való függéssel jár.”
Kránitz Péter, aki a bíróságon Karsai Dánielnek nyújt jogi képviseletet, elmondta, hogy Magyarországon öt évre is börtönbe kerülhet, aki segít egy életvégi döntés végrehajtásában, akár passzívan is. Karsai szerint
a mostani magyar szabályozás diszkriminatív, megsértik alapvető emberi jogait. A nemzetközi jogfejlődés pedig ezzel ellentétes, öt ország már teljesen, több másik pedig részlegesen engedélyezte az eutanáziát.
Én csak azon az ajtón kopogtatok, amelyen egyedül nem vagyok képes belépni, kérem a bíróságot, segítsenek ebben – mondta az alkotmányjogász.
A kormány képviselője a keddi tárgyalás elején megismételte a bíróságra benyújtott ellenkérelemben foglaltakat: szerintük sem jogszabályt, sem emberi jogokat nem sért az eutanázia tilalma Magyarországon. A súlyos motoros neuronbetegségben szenvedő, fájdalmakkal küzdő Diane Pretty ügyére hivatkozott, aki a 2000-es évek elején a brit törvényeket akarta megváltoztatni, hogy méltósággal vethessen véget a saját életének. Ám az Emberi Jogok Európai Bírósága akkor úgy döntött, az Emberi Jogok Európai Egyezménye nem biztosít jogot a halálhoz, tehát elutasították.
Karsai Dániel addig harcol a kegyes halálért, amíg csak tudKarsai Dániel hétfő este a Facebook-oldalán azt írta, a strasbourgi bíróság szemmel láthatóan komolyan veszi az ügyet, az aznapi és a keddi tárgyalásról pedig egyben tájékoztatnak majd.
„Végezetül felhívom az Igazságügyi Minisztérium munkatársai figyelmét államtitkári és miniszteri szintig, hogy szakmai álláspontjukkal ellentétben sem az Alaptörvény, sem az alkotmánybírósági gyakorlat nem zárja ki az életvégi döntések jogának szélesebb körre való kiterjesztését. De erről majd későbbiekben részletesebben is beszélgetünk” – üzente az alkotmányjogász.
Karsai Dániel: Most az a dolgunk, hogy a legjobb tudásunk szerint megcáfoljunk minden érvet, amit a kormány előterjesztettAz Orbán-kormány azt szeretné, hogy a strasbourgi bíróság utasítsa el Karsai Dániel kérelmétA keddi meghallgatás délután 3 órakor kezdődött, ide kattintva lehet követni.