;

Fidesz;ellenzék;választási törvény;kétharmados többség;Mi Hazánk Mozgalom;

- Csütörtökön tárgyal a parlament a budapesti választási szabályok megváltoztatásáról

A javaslatot a Mi Hazánk nyújtotta be, amely azonban a Fidesz kétharmados többségét is megszüntetné egy füst alatt.

Átírná az önkormányzati választás szabályait a Mi Hazánk. A párt múlt héten benyújtott törvénymódosító javaslata szerint egyebek közt azt akarják elérni, hogy a Fővárosi Közgyűlés tagjait listás szavazáson válasszák meg jövőre, ne a kerületi polgármesterek kerüljenek a testületbe. 

Az Országos Sajtószolgálathoz eljuttatott közleményükben ugyanakkor azt írták, hogy az ezirányú javaslatot együttes vitán tárgyalnák azzal az indítvánnyal, amely a Fidesz kétharmados parlamenti többségét célozza megszüntetni.

"A jelenlegi, igazságtalan rendszer a Fidesznek biztosít kétharmados parlamenti többséget, miközben soha nem volt kétharmados választási eredménye, sőt többször 50 százalék alatt végeztek" - emlékeztetnek, hozzátéve, csak összevont, együttes vitán engedik tárgyalni a fővárosi választási rendszer hasonló módosításával, melyet visszavonnának, ha nem kerülne napirendre a Fidesz túlhatalmának véget vető indítvány is.

"Társadalmi és parlamenti vitát kell indítani egy igazságos, arányos választási rendszer érdekében"

- írják, hozzátéve, szerintük egyedül a Mi Hazánknak van programja a választói felhatalmazás nélküli kétharmados parlamenti többség megszüntetésére, a baloldali-liberális pártok inkább berendezkedtek az örök ellenzékiségre és a megélhetési politizálásra. 

A radikális jobboldali párt ezután rátért az önkormányzati rendszernek szerintük hasonló problémakörére: "Budapesten közben az 1 százalékos Párbeszédnek ad így antidemokratikusan hatalmat a torz választási rendszer. Az önkormányzati választások előtt több mint fél évvel korrigálni a rendszert nem példátlan Magyarországon, jobb késő, mint soha, ráadásul a jelenleg hatályos, a Fidesz által 2014-ben bevezetett rendszert maga Karácsony Gergely is alkotmányellenesnek minősítette, az államfőtől azt kérte akkor, hogy ne írja alá a törvényt, aminek megváltoztatása most szerinte fasizmus".

A Mi Hazánk ezért határozati javaslatában azt akarja elérni, hogy egy olyan országos választási rendszert alkossanak meg, amely a hatályos német modellhez hasonlóan szavazatarányos mandátumelosztást eredményez. Az egyéni választókerületi rendszert azonban ugyanúgy megtartanák, ahogy a főpolgármester-jelölt közvetlen választását is.

A "rend kedvéért" a párt közleményébe azért az orosz érdekek kitartó képviselete is belefért: azt rótták fel a többi ellenzéki pártnak, hogy a NATO-bővítést szeretnék elérni a kormánynál, a finnek esetében pedig "sajnos" célt is értek, bezzeg ők számos egyéb javaslatot tettek. Persze a Fidesz ezek tárgysorozatba vételét ismét nem támogatta, csak a választási rendszer reformját - idézték fel.

Az oktatásért is felelős tárca az alapítványi iskola igazgatóját és fenntartóját okolja a kialakult helyzetért, de a dokumentumok mást mutatnak.