Magyarországon az eutanázia nem engedélyezett és nem is kívánjuk legalizálni – közölte kedden az Igazságügyi Minisztérium (IM) az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) előtt Karsai Dániel alkotmányjogász által indított per keddi tárgyalására reagálva, amelyen meghallgatták a gyógyíthatatlan betegségben szenvedő kérelmezőt. A közleményből kiderült, a meghallgatáson a magyar állam nevében ezen felül a határozott álláspontjukat ismertették:
– Elfogadhatatlannak tartunk minden olyan döntést, törekvést, ami emberi élet kioltását lehetővé teszi más számára
– fogalmaztak Karsai Dániel kérelmével kapcsolatban. A Népszava is idézte, hogy az alkotmányjogászt: „A mostani magyar szabályozás diszkriminatív, megsértik alapvető emberi jogait. A nemzetközi jogfejlődés pedig ezzel ellentétes, öt ország már teljesen, több másik pedig részlegesen engedélyezte az eutanáziát.
Én csak azon az ajtón kopogtatok, amelyen egyedül nem vagyok képes belépni, kérem a bíróságot, segítsenek ebben.”
Karsai, még hétfő esti Facebook-bejegyzésében arra hívta fel az IM munkatársai figyelmét államtitkári és miniszteri szintig, hogy szakmai álláspontjukkal ellentétben „sem az Alaptörvény, sem az alkotmánybírósági gyakorlat nem zárja ki az életvégi döntések jogának szélesebb körre való kiterjesztését”. Ezzel szemben a tárca most azt közölte, hogy az Alaptörvény II. cikke és az Emberi Jogok Európai Egyezményének 2. cikke is biztosítja az élethez való jogot, de a halálhoz való jogot nem.
A tárca még rá is erősített hajthatatlanságára: „A magyar jog kifejezetten védi az emberi életet, és megakadályozza azt, hogy mások elősegítsék a korai halált. A magyar társadalom nem bátorítja a betegeket a halál keresésére, éppen ellenkezőleg: gondoskodik róluk, és mindent megtesz azért, hogy segítse és támogassa az arra rászorulókat.” További érveik között szerepelt még „az élet szentsége” és a „keresztény kultúra”. – Senki, semmilyen indokból nem veheti el más életét – zárták soraikat.
Karsai Dániel addig harcol a kegyes halálért, amíg csak tud