Oroszország;atomenergia;nukleáris energia;

- A háború ellenére több uniós ország növelte az orosz nukleáris fűtőanyag importját

Köztük van az a Magyarország is, amelynek már egyedüliként kellene szerződést kötnie alternatíváról. 

2021-hez képest az Európai Unió érintett tagországai ismét növelték az orosz tervezésű nukleáris reaktorokhoz szükséges fűtőanyag-mennyiség importját Oroszországból – írja a Reuters az Euratom Ellátási Ügynökségre hivatkozva (ESA). 

Noha az uniós szankciók nem vonatkoznak az atomenergetika területére, az EU-nak nyilvánvaló célja csökkenteni a  függőséget az orosz nukleáris fűtőanyagtól. Az orosz atomenergia-iparból származó teljes import tavaly stabil maradt, annak ellenére, hogy a magas energiaköltségek és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló törekvések miatt nőtt az atomenergia iránti kereslet. Az orosz tervezésű VVER-reaktorokat üzemeltető országok importja 2022-ben növekedést mutatott a 2021-es évhez képest - mondta el az ESA vezetője, Stefano Ciccarello. Ilyen típusú erőművek működnek Bulgáriában, Csehországban, Magyarországon, Finnországban és Szlovákiában.

Ezek az országok harminc százalékkal több nukleáris szolgáltatást és 22 százalékkal több fűtőanyagot vásároltak a háborús agresszor Oroszországtól. Az ESA vezetője azzal kapcsolatban nem akart jóslatokba bocsátkozni, hogy az idei import magasabb lesz-e a tavalyinál. Az eddig teljes mértékben az orosz szállításoktól függő öt uniós ország közül az ESA szerint csak Magyarországnak kell már szerződést kötnie alternatíváról. Egy új fűtőanyag engedélyezése átlagosan egy évtizedbe (!) kerül. 

Ha az összképet nézzük, akkor a természetes urán és az egyéb, kapcsolódó szolgáltatások Oroszországból származó uniós importja 2022-ben nagyjából stagnált az előző évhez képest, mivel a közműcégek eltérő stratégiái kiegyenlítik egymást. Stefano Ciccarello azt mondta, továbbra is szeretnék csökkenteni függőségüket azok az országok, amelyek nincsenek ilyen szinten rászorulva az oroszokra. Az ESA szerint az Oroszországból származó természetes urán behozatala tavaly 16 százalékkal csökkent 2021-hez képest. Ezt a Kazahsztánból és Üzbegisztánból érkező szállítások erőteljes növekedése ellensúlyozott. Az Európai Bizottság szerint 2022-ben az EU orosz atomenergia-behozatala mintegy 750 millió eurót (823 millió dollárt) tett ki, ami a blokk orosz gázimportjának 1 százalékát jelenti. A tagállamok egyébként most vitatják meg a tizenkettedik szankciócsomag részleteit, amelyben még mindig nem esne korlátozás alá az orosz atomenergia.