Momentum;Donáth Anna;Nyirati Klára;

Kitört a belviszály a Momentumban, az ellenzéki párt elveszítette az egyetlen vidéki polgármesterét

Donáth Anna EP-képviselő a DK-t, Nyirati Klára bajai városvezető viszont Donáth Annát bírálta. Fegyelmi eljárás indult ellene, mire ő közölte, hogy kilép a pártból. A Momentum elnöksége szerint nem megengedhető, ha a vitákat a belső fórumok helyett a nyilvánosság elé viszik.

Függetlenként folytatja Nyirati Klára, Baja momentumos polgármestere. A Momentum ezzel elveszítette egyetlen vidéki polgármesterét.

Az ügy előzménye, hogy Donáth Anna, a párt EP-képviselője nagy feltűnést keltő publicisztikájában azt állította: a Fideszhez hasonlóan a Demokratikus Koalíció is a „hazugságon alapuló politikai kultúrát” képviseli, „akadálya a kormányváltásnak”. A Momentum küldöttgyűlésén aztán hozzátette, hogy a DK „gúzsba köti az ellenzéket”. Ugyanakkor egyértelművé tette, hogy a jövő évi önkormányzati választásokon a Momentum együtt kíván működni a DK-val.

Nyirati Klára egy kalocsai fórumon taktikai és erkölcsi értelemben is „hülyeségnek”, önsorsrontó lépésnek minősítette Donáth Anna kijelentéseit. „Ha szövetségre akarunk lépni valakivel, akkor miért rúgunk bele?” – kérdezte. Elmondása szerint hasonló állásponton van Fekete-Győr András, a Momentum országgyűlési képviselője, volt pártelnöke és Soproni Tamás, a Momentum terézvárosi polgármestere is.

A konfliktus súlyosságát jelzi, hogy Nyirati Klára arra kérte a Momentum parlamenti frakcióját, amely kihelyezett ülést szeretett volna tartani Baján, „inkább ne jöjjenek”, mert „most nem kívánatosak” a városban. A bajai polgármester azért is bírálta Donáth Annát, amiért túlságosan hangsúlyosan beszél arról, hogy a Momentum – egyébiránt a valóságnak megfelelően – liberális párt.

Ezt követően jött a hír, hogy a Momentumban fegyelmi eljárás indult Nyirati Klára ellen, aki pedig úgy döntött, elhagyja a pártot.

Múlt szombaton megjelent interjúnkban Donáth Anna megerősítette azt a korábbi információnkat, hogy publicisztikája megjelentetése előtt egyeztetett pártja elnökségével: írása tartalmáról – mondta – nem volt vita. Lapunk értesülése szerint azonban a Momentumban – ahogyan azt később Nyirati Klára szereplése is alátámasztotta – nem mindenki örült a DK ellen indított támadásnak. Erre vonatkozó kérdésünkre Donáth Anna közölte: „A Momentum színes közösség. Ha megkérdeznénk a tagságot, akkor 80 százalékuk egyetértene velem, de biztosan akadnak, akik máshogyan gondolják. Büszkék vagyunk arra, hogy nálunk elfér a kritika.” Az EP-képviselő szerint nem kizárólag a saját, hanem „a Momentum közössége elsöprő többségének véleményét” tolmácsolta.

A történtekre reagálva a Momentum közleménye arra hívta fel a figyelmet, hogy Nyirati Klára is elismerte, szerencsétlenül fogalmazott. A Momentum elnöksége szerint nem megengedhető, ha a vitákat a belső fórumok helyett a nyilvánosság elé viszik. Ezért kezdeményeztek belső vizsgálatot. „Sajnáljuk, hogy ennek eredményét nem megvárva jelezte kilépését Nyirati Klára” – állt a közleményben.

A párt a továbbiakban sok sikert kívánt Nyirati Klárának. A Momentum – olvasható – folytatja azt a munkát, amit „az első szabad generáció képviselőjeként a küldetésének tekint, dolgozunk tovább az ellenzék megújításáért és a kormányváltásért”. A közlemény fontosnak tartotta leszögezni: az önkormányzati választásokon a Momentumon nem fog múlni, hogy az ellenzék minden településen egy közös jelölttel induljon a Fidesz ellen.