Oroszország;Magyarország;Ukrajna;Orbán Viktor;titkosszolgálatok;lejárató kampány;Petro Porosenko;

Az ukrán-lengyel határnál „lekapcsolt” Petro Porosenko Orbán Viktorral akart találkozni a kijevi titkosszolgálatok szerint

A helyi kémelhárítás információja, hogy az oroszok nagyszabású pszichológiai hadműveletének része lehet a Putyin-barát politikusok felhasználása az Ukrajna elleni hangulat felkorbácsolására.

Személyes találkozót tervezett Orbán Viktorral, „az oroszbarát magyar miniszterelnökkel” Petro Porosenko volt ukrán elnök, aki pénteken lépte volna át a lengyel határt, csakhogy az ukrán határőrök ezt megakadályozták – írja az Ukrajinszka Pravda az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) és a kijevi titkosszolgálatok információi nyomán. Az SZBU-nak a Telegram- és a Facebook-oldalán közzétett írása szerint az információk arról szóltak, hogy az orosz titkosszolgálatok Ukrajnával szemben provokációkat készítettek elő a nemzetközi színtéren.

Az SZBU emiatt megkereste az ukrán elnöki hivatalt, a miniszteri kabinetet és a parlamentet, hogy minden Ukrajnát elhagyni szándékozó „delegáció” engedélyezésekor vegyék figyelembe: „Az orosz titkosszolgálatok nagyszabású pszichológiai hadművelet indítását tervezik »az oroszellenes koalíciós partnerországokban« uralkodó érzelmek megváltoztatására, és arra ösztönzik az ukrán politikusokat, hogy népszerűsítsék a békét, vagyis az oroszokkal való tárgyalások szükségességét hirdető narratívákat.”

Az ukrán parlament vezetése ezután tagadta meg, hogy Porosenko külföldre utazzon. Az SZBU jelentés azt is tartalmazza, hogy a volt ukrán elnök, a 2019-es választáson a kijevi parlamentbe jutott Európai Szolidaritás nevű párt frakcióvezetője és a „Putyin barátjaként” ismert magyar kormányfő találkozójukon az Oroszországgal szembeni szankciók feloldását szorgalmazták volna, s a folytatásban ugyanezt a célt szolgálnák más ukrán politikusok „üzleti találkozóit”.

Az Európai Szolidaritás közleményt adott ki, hogy Porosenkó – aki „ukránellenes szabotázsnak” nevezte feltartóztatását – csak segíteni akar „az Európai Unió bármely olyan országában megtenné, ahol Ukrajna pozíciója nem olyan erős”. Szerintük nincs árulás, ők az állam érdekében tárgyalnának, mert december 14-15-én Brüsszelben az Európai Tanács kihirdeti határozatot az előcsatlakozási tárgyalások megkezdéséről Ukrajnával, és  Budapestnek vétójoga van.