Novák Előd;választási törvény;Mi Hazánk Mozgalom;

- Egy sor újabb választási módosítót kezdeményez a Mi Hazánk Mozgalom

Ezek már nem biztos, hogy a Fidesznek is tetszenének.

Tíz újabb reformjavaslatot terjeszt elő a Mi Hazánk Mozgalom, az aránytalan és igazságtalan országgyűlési és fővárosi közgyűlés választási rendszerének megváltoztatásának sikeres kezdeményezése után - közölte sajtótájékoztatójának kezdetén Novák Előd, a párt alelnöke.

A fővárosi közgyűlésre vonatkozó indítvány a Fidesznek is kedvező, ennek megfelelően erről már rendkívüli parlamenti ülésen is tárgyaltak. Akadnak azonban más javaslatok is, amelyek már kétséges, hogy megkapnák-e a kormánypárt támogatását. Ezek többek között a következők:

  • a szavazati jog írni-olvasni tudáshoz kötése,

  • a mentelmi jog eltörlése,

  • a miniszterelnök-jelölti vita kötelezővé tétele,

  • a médiaegyensúly javítása,

  • a köztársasági elnök közvetlen választása.

Az első javaslatot Novák Előd azzal indokolta, hogy szerinte Magyarországon kiugróan magas a hiányosság e tekintetben, amit a politikusok ki is használnak, ennek megfelelően a javaslattal a szavazatvásárlás és a láncszavazás megszűnését szeretnék elérni. Novák ehhez szükségét érezte megjegyezni, hogy a cigányok között a jelenség kiemelkedően magas, bár azt tagadta, hogy a javaslat bármely etnikum ellen irányulna.

Novák Előd arról is beszélt, hogy jelenleg szerinte törvénybe van iktatva a választási csalás azáltal, hogy 9 főig bezárólag mikrobusszal szállíthatók a szavazók. „Kubatov-listák alapján is folyik a szavazók szervezett szállítása. A szimpatizánsok szervezetszállítása természetesen nem vaktában történik egyfajta szociális szolgáltatásként, hanem csak a saját szavazóiknak” - fogalmazott.

A mentelmi jog eltörlésével a Mi Hazánk a politikusok számonkérhetőségét szeretné erősíteni. Példaként az Egyesült Királyságot és Szlovákiát említette, ahol már 2012 óta nem védi mentelmi jog a képviselőket.

Novák Előd szintén a választási csalás egy formájaként említette a média kiegyensúlyozatlanságát, ezért azon korábbi joggyakorlat visszaállítását szorgalmazzák, hogy minden parlamenti párt arányosan delegálhasson tagokat a Médiatanácsba.

A Mi Hazánk mindezeken kívül kezdeményezi még, hogy a parlamenti képviselők visszahívhatóak legyenek, a honatyák esetleges kettős állampolgárságának nyilvánosságra hozatalát, valamint a választási programok kötelező elkészítését.

A javaslatok közül többel még a Jobbikban is megpróbálkoztak Novákék, a politikus elmondása szerint a mostani indítványok közül vannak, amiket a szuverenitásvédelmi törvényre rácsatlakozva adnak be, másokról pedig még zajlanak az egyeztetések.

Ez némileg meglepő annak fényében, hogy a jelenlegi ukrán elnökkel, Volodimir Zelenszkijjel  Orbán Viktor azóta sem óhajt négyszemközt találkozni.