;;

Fidesz;Vidnyánszky Attila;kultúrpolitika;

Az SZFE 2020-ban botrányos körülmények között lett a modellváltott egyetemek egyike

- Beszélhetünk-e Vidnyánszky-birodalomról? – A színházi elfoglalás vezéralakja

Összeállításunkban annak jártunk utána, hogy milyen hatalmi bázisai maradnának szakmai és gazdasági szempontból a Nemzeti Színház vezérigazgatójának, ha távozna a teátrum éléről. 

Vidnyánszky Attila színházi életben betöltött szakmai befolyása, illetve hatalma folyamatosan nőtt. Az egyetem után rögtön saját társulatot hozott létre Beregszászon, tehát hamar belekóstolt a vezetői szerepbe. A csapat progresszív előadásokkal rukkolt elő, nálunk is szívesen látott vendég volt, a kritikai visszajelzés is igazolta a formáció létjogosultságát. Vidnyánszky ma is figyel volt csapatára, a Nemzetiben több előadásuk lelt otthonra, és a háború kitörése óta is menedéket kínál volt társulatának. Később a Nemzeti mostani vezérigazgatója volt művészeti vezető az Új Színházban, főrendező az Operában, majd igazgató Debrecenben.

Vezérigazgatás és olimpia

Kissé viharos körülmények között lett aztán a Nemzeti Színház vezérigazgatója, mivel a posztra Alföldi Róbert, az addigi igazgató is pályázott, ám a fideszes minisztérium Vidnyánszkynak szavazott bizalmat. Nemrég kezdte meg harmadik ciklusát. Szó volt arról, hogy hátrébb lép és nem pályázik, de végül, mivel minden bizonnyal a politikai támogatói nem szívesen vették volna, ha távozik, újabb öt éves ciklust vállalt, hivatkozva a Színházi Olimpiára, amit még mindenképp le szeretett volna vezényelni. A több milliárdos sorozatra igyekezett bevonni minél több színházat, szervezetet, ez részben sikerült is, de néhány teátrum így is elzárkózott az együttműködéstől. Azzal érveltek, hogy a jelenlegi helyzetben, amikor az itthoni színházaknak - beleértve a függetleneket is - egyre kevesebb pénz jut, nem szerencsés egy ekkora költségvetésű nemzetközi mustrát rendezni. Így ráadásul idén kétszer is rendeztek MITEM-et, ami egyébként szintén Vidnyánszky találmánya. Néhányszor azonban meggyűlt azzal a baja, hogy valamelyik külföldi társulat az Orbán-kormány ellen demonstrált a színpadon.

Az egyetem elfoglalása

Mások mellett a világhírű rendező, Robert Wilson nemtetszését fejezte ki a Színház-és Filmművészeti Egyetem átalakítása ellen. Az egyetem botrányos körülmények között 2020-ban vált alapítvánnyá, a változásra a diákok egyetemfoglalással válaszoltak, és nemzetközi tiltakozási hullám is kísérte az erősen politikai akciót. Vidnyánszky Attila korábban is tanított egyetemen Kaposváron, rektorhelyettes is volt, de aztán a nevét adta a Színház-és Filmművészeti Egyetem modellváltásához is. Olyannyira, hogy beült az intézmény alapítványának kuratóriumi elnöki székébe. Ebben azóta is ott ül, és valószínű marad is, akkor is, ha távozna a Nemzeti éléről. Vidnyánszky jelenleg egy négy tagú harmadéves rendezői osztályt visz Pataki Andrással együtt az SZFE-én. A modellváltás miatt sok diák kilépett, létrejött a Freeszfe Egyesület, távoztak vezető tanárok, őket másokkal igyekeztek pótolni. A Nemzeti vezetőjének a budapesti egyetem modellváltásával mindenképp bővült a hatalmi bázisa. Vidnyászkynak komoly beleszólása van abba, hogy kik tanítsanak az egyetemen, és az intézmény rektora is olyan személy lett Sepsi Enikő személyében, akit jól ismer és még legutóbb is, kinevezése előtt, együttműködtek az egyik mitemes projekten.

Az alapítványhoz került az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet is, de a Krisztina körúti központot és a Bajor Gizi Múzeumot magában foglaló intézmény, amelyhez egy évi csekély forgalmat lebonyolító céget is alapítottak elsősorban szakmai háttérbázist jelent. A Nemzeti vezérigazgatója még mindig tanít Kaposváron is, egy negyed éves színészosztály társosztályfőnöke harmadmagával.

Ellentestület

Másik komoly bázis Vidnyánszky számára a Magyar Teátrumi Társaság, amit ő gründolt 2008-ban. A szervezet a Magyar Színházi Társaság ellenében határozta meg magát, vállaltan szétszakítva a hazai színházi életet. Első lépéseik egyike volt a második Orbán-kormány hatalomba kerülése után az Előadó-művészeti Törvény átalakítása, benne a független színházak finanszírozási átsorolásával. Később Vidnyánszky Attila volt az egyik fő szószólója a kulturális tao megszüntetésének, amely be is következett.

A Magyar Teátrumi Társaságnak jelenleg csaknem kilencven tagja van, aki jót akart magának, a finanszírozást és csapatszellemet tekintve belépett a társaságba, beleértve határon túli színházakat is. Jellemző, hogy most, amikor Vidnyánszky lemondott a Nemzeti éléről, többségében a Magyar Teátrumi Társaság színházainak vezetői álltak ki azonnal mellette. A társaság és a cége maga is pályázik támogatásokra. Néhány napja jelent meg a hír, hogy a megszűnt Országos Pécsi Színházi Találkozó helyét egy új országos fesztivál foglalhatja majd el, és a helyszíne Kaposvár lesz. Részleteket még nem lehet tudni, de nem lesz nagy meglepetés, ha a lebonyolításában, amelyet elvileg a kaposvári teátrum koordinál, a Magyar Teátrumi Társaság formális vagy informális szerepet kap majd.

Vidnyánszky tagja a Kossuth-díj bizottságnak, és a Nemzeti Kulturális Tanácsnak is, illetve a Magyar Művészeti Akadémiának.

Sokat beszélt arról, hogy többet szeretne rendezni, vannak ugyanis külföldi meghívásai is. Ám elnézve a pozícióit és hatalmi bázisait, ha ezeket nem akarja feladni, esetleges Nemzeti Színházból távozása esetén sem lesz igazán ideje a rendezésre, főként a külföldi partnerek felkéréseire. 

Birodalmi pénzek

Vidnyánszky Attila befolyása pénzügyi értelemben sem elhanyagolható a magyar színházi világban. A Magyar Nemzeti Színház az egyik legjelentősebb kulturális intézménye, költségvetése viszont nem kirívóan magas. A Nemzeti Színház Nonprofit Zrt. 2022-es üzleti beszámolója szerint a cég összes kiadása 3,5 milliárd forint volt. A bevételek inkább a költségvetésből érkeznek, 2,9 milliárd forintot kaptak az államtól különböző formákban, a fennmaradó 600 millió forint az egyéb bevételekből jött, ebből a jegybevétel alig 108 millió forintra rúg. Vidnyászkynak személyesen jelentősnek mondható jövedelemkiesést jelentene a vezérigazgatói székből való távozás, hisz vezérigazgatói javadalma havi bruttó 2,7 millió forint plusz egyéb juttatások és költségtérítések. Hozzá köthető a Déryné Program, amit a Déryné Művészeti Közhasznú Nonprofit Kft. felügyel. A cég alapítója a Nemzeti Színház Zrt. Déryné Kft idén várhatóan 2,5 milliárd forintból gazdálkodik – a cégben Vidnyászky Attila nem vállal szerepet. A Nemzeti másik cége a Színházi Olimpia Kft, amely hasonló című rendezvények szervezésért felel. A cég minimális, néhány millió árbevétel ért el tavaly, az alapításnak évében. A Színházi Olimpia rendezésre viszont a kormány egy 2021. decemberi döntésével összesen 6,8 milliárd forintot szánt a 2023-as rendezvény támogatásra, amelyet aztán 4,5 milliárdra módosítottak.

Kubatov Gábor és Vidnyánszky Attila aláírási ceremónián: júliusban a Ferencvárosi Torna Clubbal kötött stratégiai együttműködési megállapodást a Nemzeti Színház

A Magyar Teátrumi Társaság elnöke is, az egyesület érdekvédelmi szervként határozza meg magát. Az MTT 2022-es mérlege szerint szerint az egyesület alig 96 millió forintos bevételre tett szert – vagyis üzleti szempontból nem jelentős, bár a társaság cége több színházat is működtet.

Vidnyánszky Attila a Színház- és Filmművészeti Egyetemet (SZFE) fenntartó Színház- és Filmművészetért Alapítvány (SZFA) kuratóriumi elnöke. Ezen egyetemi alapítványi kinevezések akár egy életre szólnak. Az SZFE már közel dupla akkora költségvetésből gazdálkodik, mint a Nemzeti Színház. Az egyetem tavaly 6,1 milliárd forintos támogatást, bevételt szerzett, ezzel szemben a ráfordítások 4,5 milliárd forintra rúgtak – vagyis az intézmény egyetlen év alatt 1,6 milliárdos nyereséget termelt a fenntartó alapítvány számára. Az SZFE jelentős saját ingatlantulajdonnal rendelkezik: az egyetem megkapta az Uránia Nemzeti Filmszínházat, a Vas utcai irodai ingatlanokat. Ezek eredményeként a SZFE mintegy 8,4 milliárd forintos pénzügyi eszközállománnyal rendelkezik – ennek több mint fele 4,4 milliárd forint bankbetét– vagyis az SZFE tőkeellátósága és likviditási helyzete irigylésre méltó főleg az oktatási-kulturális szférában. Az SZFA fő tulajdona az SZFE – ez adja a gazdagságát. Ezen felül még két kis céget birtokol – ebből az egyik az Uránia Filmszínház vállalata. Az SZFA 2022-es beszámolója alapján 600 millió forintnyi állampapírt is birtokol, az SZFE 4,4 milliárdos bankbetétjén felül. Az SZFA kuratóriumi tagjainak száma 5 fő, ők összesen havi bruttó 6,5 millió forintot kapnak – vagyis a kuratóriumi elnökségből Vidnyánszky minimum havi 1,3 millió forintot kap, ezen felül további jövedelmet jelenthet számár a tanári állása.

Meg nem értett testek.