toborzás;rendvédelem;ORFK;kerítés;Pintér Sándor;Belügyminisztérium;határvadász;

Még a fele sincs meg a határvadászoknak, mindössze 1804 emberrel kötött szerződést a Pintér Sándor-féle belügy másfél év alatt

Ez jelentősen elmarad a tervezett négyezres létszámtól, pedig nem először futottak neki a feladatnak.

A tavaly júliusban indult határvadász-toborzás nyomán idén november végéig összesen 4117-en jelentkeztek, akik közül végül 1804 emberrel kötött szerződést a rendőrség – a többi között ezt válaszolta érdeklődésünkre a Belügyminisztérium. Pedig tavaly nyáron Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter arról beszélt, hogy mintegy négyezer fős lesz a határvadász egység. „Először 2200 határvadászt vesz fel a belügyi tárca. A határvédelmet a rendőrökkel együttműködve a határvadászok fogják ellátni” – mondta akkor, nem sokkal azután, hogy Orbán Viktor miniszterelnök egy rendeletében két hónapot adott Pintér Sándor belügyminiszternek az egység létrehozására.

Másfél év elteltével most lapunkkal a Belügyminisztérium közölte az említett számot. A tárca válaszából kiderült ugyanakkor, hogy a sikeres vizsgát és esküt tett határvadászok közül végül csak 1579-en kezdték meg a szolgálatot. (Igaz, kérdésünkre az Országos Rendőr Főkapitányság azt írta, a különbözet abból fakad, hogy a többiek még nem fejezték be a határvadász-tanfolyamot, illetve nem tettek vizsgát).

Nem először fut neki a kormány a határvadász-toborzónak: 2015-2016-ban, a nagy menekülthullám idején háromezer fővel akarták növelni a rendőrség létszámát. Mint Tuzson Bence akkori, kormányzati kommunikációért felelős államtitkár (ma igazságügyi miniszter) fogalmazott: „az új emberek a határvadász századokat erősítik majd. A toborzás és kiképzés a lehető leggyorsabban megtörténik”. Végül 2016 novemberéig 2400-an jelentkeztek, ám ebből végül csak 900-an vágtak bele a hat hónapos gyorstalpaló rendőrkiképzésébe. A helyzet később sem lett jobb. 2017 októberében Harangozó Tamás MSZP-s képviselőnek annyit árult el Pintér Sándor belügyminiszter, hogy addigra összesen 1132-en szereztek őr-járőrtárs képesítést és álltak szolgálatba.

Ráadásul, mint a rendvédelmet ismerők akkor elmondták, nyílt titok volt, hogy akkora volt a rendőrhiány, különösen vidéken, hogy a frissen „felszereltek” rendőrök zöme végül nem is került a déli határra, hanem az országon belül láttak el járőri, közrendvédelmi feladatot. Különösen, hogy 2017 elejére lecsengett a déli határon a menekültválság nagyja, onnantól a korábbi létszám töredéke próbált bejutni az országba. A 2022 nyarán némileg felerősödött migráció nyomán a kormányzat ismét beizzította a korábban bevált menekültellenes kampányát, ennek szellemében adott Orbán Viktor miniszterelnök – szakmai füleknek nevetségesen hangzó – két hónapot a feladatra Pintér Sándor belügyminiszternek. A cél érdekében a felvételi és a képzési követelményeket is enyhítették, így immáron nyolc általánossal is lehetett jelentkezni, illetve a képzés fél év helyett két hónapra csökkent. Igaz, az így kikerülő határvadászok nem altiszti, hanem egy grádiccsal alacsonyabb, tisztesi fokozatba kerültek, ám így is csak töredéke jött össze a tervezett létszámnak. Ráadásul úgy hírlik, hogy a testületből jelentős a lemorzsolódás, miután a határvadász tevékenység nyomán ígért bruttó 400 ezres fizetést az érintettek jóval kevésbé strapás munkakörben is megkereshetik.

A szakmát ismerők szerint ez nem csoda: mint kifejtették, az ilyen, komoly pszichológiai nyomással járó rendvédelmi szolgálatra átlagosan ötből egy jelentkező alkalmas pszichológiailag és fizikailag.