Európai Unió;Magyarország;támogatás;Ukrajna;zsarolás;Orbán Balázs;

Közeledik az EU-csúcs, Orbán Balázs nyílt zsarolásba kezdett Ukrajna ügyében

Valamit valamiért, de az EU négy év helyett inkább csak egy éven át támogassa az agresszor Vlagyimir Putyin hadseregével háborúban álló kelet-európai országot.

Az Orbán-kormány akkor hajlandó zöld jelzést adni Ukrajna EU-s támogatásának, ha megkapja a befagyasztott brüsszeli források teljes összegét – jelezte a Bloombergnek adott interjújában Orbán Balázs, Orbán Viktor miniszterelnök politikai igazgatója. 

Amit Orbán Balázs mondott, feketén-fehéren zsarolást jelent, vagyis azt, hogy Magyarország csak akkor hagyja jóvá, hogy Ukrajna négy éven át 50 milliárd eurós támogatást kapjon az EU-tól, ha az EU csak úgy odaadja a Magyarországnak járó pénzt, és lemond arról, hogy számonkérje az Orbán-kormányon a jogállamisági normák teljesítését és a Magyarországon rendszerszintűnek tartott korrupció elleni fellépést.

– Magyarország uniós finanszírozása és Ukrajna uniós finanszírozása két külön kérdés. De ha az EU ragaszkodik ahhoz, hogy Ukrajnát egy módosított uniós költségvetésből finanszírozzák, akkor a két kérdés összekapcsolódik

 – idézte a Portfolio szemléje a miniszterelnök politikai igazgatóját, aki szerint az Orbán-kormány ellenzi, hogy Ukrajna négy éven át támogatást kapjon az EU-tól, és azt szeretné, ha az agresszor Oroszországgal háborúban álló kelet-európai országot hogy egyetlen évig támogatnák a 2021-2027 közötti EU-s költségvetés módosítása nélkül. Orbán Balázs szerint a magyar kabinet azt megfontolná, hogy hozzájáruljon egy egyéves támogatási kerethez, de  „vörös vonalnak” – nem átléphető határnak – nevezte az EU-csatlakozás tárgyalások megkezdését Ukrajnával.

Ami a Magyarországnak járó EU-s támogatást illeti, az interjú tanúsága szerint Orbán Balázs teljes összegként 30 milliárd eurót várna az EU-tól, amelyből 22 milliárd euró a kohéziós (felzárkóztatási) forrás, 5,8 milliárd plusz 4,6 milliárd eurónak pedig a gazdasági helyreállítási alapból kellene jönnie. Egyelőre nem világos, hogy szándékosan időzítette-e így vagy sem, de a miniszterelnök politikai igazgatója egy nappal azelőtt szólalt meg, hogy – mint megírtuk – az Európai Bizottság egy írásos eljárásban várhatóan kedvező döntést hoz a 22 milliárdból 10 milliárd euró kohéziós támogatás feloldásáról. Ráadásul az Európai Bizottság szerdán készül jelentést kiadni arról, hogy a jogállamisági eljárást – amelyben 6,3 milliárd eurót fagyasztottak be az EU-s pénzekkel elkövetett rendszerszintű korrupció miatt – az Orbán-kormány tétlensége miatt eddig nem sikerült eredményesen lezárni.

Magyarország még 2023 augusztusában nyújtotta be egy hitelkérelmét a tavaly decemberben elfogadott, 5,8 milliárd eurós helyreállítási tervéhez. Az igényelt kölcsön még 3,9 milliárd euró, amelyhez további 700 millió vissza nem térítendő támogatás járul a REPowerEU alapból. Ezt a 4,6 milliárd eurós keretet az Orbán-kormány energetikai beruházásokra fordítaná, ám egy 20 százalékos előleget leszámítva mindaddig nem tudja lehívni, ameddig nem teljesíteni a helyreállítási tervében meghatározott 27 szuperfeltételt. Ugyanez vonatkozik az 5,8 milliárd eurós támogatásra is. 

Az EU-tagországok állam- és kormányfőiből álló Európai Tanács december 14-15-én tartja a következő brüsszeli csúcstalálkozóját.