;

Orbán-kormány;Európai Parlament;jogállam;igazságügyi reform;uniós pénzek;frakcióvezetők;Ursula von der Leyen;

- Ursula von der Leyennél tiltakoznak EP-frakcióvezetők, szerintük az Orbán-kormány nem hajtotta végre az igazságügyi reformot

Hamarosan felszabadulhat 10 milliárd euró közösségi forrás.

Levelet írt szerdán Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének az Európai Parlament négy meghatározó politikai csoportjának vezetője, amelyben aggodalmukat fejezik ki a magyar igazságügyi reform küszöbön álló kedvező értékelése miatt.

Mint beszámoltunk róla, a tervek szerint az EB ma hagyja jóvá az igazságügyi reformot, amely megnyitja az utat mintegy 10 milliárd euró felzárkóztatási forrás lehívásának a megkezdéséhez.

A frakcióvezetők szerint az Orbán-kormány nem teljesítette az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítésére vonatkozó feltételeket, mivel azok nem csak a megfelelő jogszabályi módosítások elfogadását, hanem azok alkalmazását is előírják.

„Leginkább az Országos Bírói Tanács megerősítésére vonatkozó végrehajtási követelmény miatt aggódunk. E testület választása folyamatban van, és várhatóan 2024. január 10-e körül fejeződik be. Mivel már eddig is voltak arra utaló jelek, hogy a döntéshozatal nem független a kormány érdekeitől, az ezen időpont előtti pozitív értékelés aláássa a mérföldkő (a megszabott feltétel - a szerk.) célját.

Nem lehet megítélni, hogy az Országos Bírói Tanács nemcsak papíron, hanem összetételében is független lesz-e. Amíg ez nem történik meg, addig minden, a pozícióját erősítő reform semmis lehet.

Az Európai Bizottság kötelessége továbbra is ellenőrizni, hogy egyik reformot sem fordítják vissza vagy gyengítik meg utólag, egyik napról a másikra hozott rendelettel vagy jogszabállyal” 

Manfred Weber, a kereszténydemokrata, Iratxe García Pérez, a szocialista, Stéphane Séjourné az Újítsuk meg Európát! nevű liberális és Philippe Lamberts, valamint Terry Reintke, a Zöldek elnöke a levélben aggodalmát fejezi ki az úgynevezett “szuverenitásvédelmi törvény miatt” is, amely "lehetővé tenné a miniszterelnök számára, hogy egy új, közvetlenül az irányítása alatt álló, széleskörű jogkörökkel felruházott hatóságot hozzon létre, mindenféle demokratikus kontroll nélkül. Fennáll a veszélye, hogy ezt az ellenzéki pártok, civil szervezetek és más kormánykritikusok további elhallgattatására használják fel. Ezek a csoportok azok, amelyek nem jutnának hozzá az uniós forrásokhoz, mivel a jelenlegi magyar kormány nem hajlandó feldolgozni az általuk benyújtott kérelmeket. Egyes esetekben a hivatalos hatóságok ezt nyilvánosan is azzal indokolják, hogy nem adnak pénzt a kormány kritikusainak. Nyilvánvaló, hogy az uniós források igazságos elosztása Magyarországon gyakorlatilag lehetetlen” - írják a levélben. 

2023. december 31-ei hatállyal.