Izrael;háború;Egyesült Államok;fegyverek;Gázai övezet;civil áldozatok;izraeli-palesztin konfliktus;

Amerikai hírszerzés: irányítás nélkül csapódik be a Gázára ledobott izraeli bombák csaknem fele

A helyzet az Izrael legfőbb szövetségesének számító Egyesült Államok számára is egyre kínosabb, a jelentés ugyanis cáfolja, hogy a zsidó állam érdemi erőfeszítéseket tenne a civil lakosság kímélésére.

Egy friss amerikai hírszerzési jelentés szerint az immár több mint két hónapja tartó izraeli-palesztin háborúban Gázára ledobott izraeli bombák csaknem fele teljesen irányítatlan, úgynevezett „buta bomba” volt. A CNN-hez eljutott jelentés szerint mintegy 29 ezer, a térségre ledobott robbanószerkezetről van szó, amelyeket megvizsgálva arra jutottak, hogy mintegy 40-45 százalékuk bárminemű irányítás nélkül csapódott be.

A megállapítás fő jelentősége, hogy a nem irányított lőszerek kevésbé pontosak, ennél fogva sokkal nagyobb veszélyt jelentenek a civil lakosságra nézve, mint a precíziós fegyverek. Vagyis a jelentés masszív cáfolatot jelent azokra az izraeli állításokra nézve, melyek szerint érdemi erőfeszítéseket tennének a civilek kímélése terén.

A hírcsatorna idézi Keren Hajioff őrnagyot, Izrael egyik katonai szóvivőjét, aki azt közölte: „a nemzetközi jog és az erkölcsi magatartási kódex iránt elkötelezett katonákként hatalmas erőforrásokat fordítunk arra, hogy minimalizáljuk a Hamász által emberi pajzsok szerepébe kényszerített civileket ért károkat. A háborúnk a Hamász ellen zajlik, nem a gázai nép ellen.” A napvilágra került információk azonban nem épp ezt látszanak alátámasztani és erre utal az is, hogy kedden már Joe Biden amerikai elnök is úgy fogalmazott, hogy Izrael „válogatás nélkül bombáz” Gázában. A CNN által megszólaltatott szakértők úgy kommentálták a jelentést, hogy ha Izrael olyan arányban használ irányítatlan lőszert, ahogy az a jelentésben szerepel, az cáfolja azt az izreli állítást, mely szerint minimalizálni próbálnák a polgári áldozatok számát.

A hírcsatorna kitér arra, hogy a jelentés megingathatja Izrael viszonyát akár az Egyesült Államokkal is: a zsidó állam legfőbb szövetségesének számító Washington ugyanis láthatóan egyre nehezebb helyzetbe kerül diplomáciailag a palesztin lakossággal szemben tanúsított izraeli brutalitás miatt. Miközben ugyanis az Egyesült Államok megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) gázai humanitárius tűzszünetet szorgalmazó határozattervezetét, a palesztin szélsőséges Hamász október 7-ei, 1200 halálos áldozatot követelő terrortámadása óta az izraeli hadsereg már több mint 18 ezer palesztint gyilkolt meg Gázában, akiknek a jelentős része nő és gyerek volt. A helyzet olyannyira tarthatatlan, hogy kedden már Joe Biden is arról beszélt, hogy Izrael el fogja veszíteni a nemzetközi közösség támogatását. A CNN szerint Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója a mai napon kétnapos útra indul Izraelbe, hogy megpróbálja meggyőzni Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, szíveskedjen befejezni a civilek válogatás nélküli mészárlását.

Az egyelőre nem világos, hogy Izrael pontosan milyen típusú, nem irányított bombákat használ Gázában, mivel Nir Dinar izraeli katonai szóvivő a CNN kérdése ellenére nem adott tájékoztatást erről. Szakértők szerint főként M117-es bombákról van szó, de a hírcsatorna egyik forrása szerint Mk 82-es repesz-romboló légibombák is lehetnek köztük, amelyekből az Egyesült Államok mintegy ötezret adott Izraelnek. Igaz, Washington olyan rendszereket is rendelkezésükre bocsátott, amelyek precízióssá képesek alakítani egyes „buta bombákat”.

Mindezek ellenére a CNN szerint a Biden-adminisztráció továbbra sem tervezi, hogy feltételekt szab Izraelnek a katonai támogatásához, annak ellenére, hogy számos demokrata törvényhozó és emberi jogi szervezet fogalmazott már meg ezirányú követelést.