Teljes kudarcként értékelhető a magyar kormány teljesítménye az EU-csúcson, Orbán Viktor miniszterelnöknek semmit nem sikerült elérnie abból, amit itthon kommunikált – fogalmazott a Political Capital elemzője, Berkes Rudolf. Szerinte Ukrajna uniós csatlakozásának ügyében a tartózkodással egyértelműen vesztett, a Kijevnek ígért EU-támogatás vétójával pedig épp csak a politikai vereséget tudta elkerülni, de semmit nem nyert vele, és nem is látni, hogy nyerhetne bármit.
Berkes Rudolf a bővítési ügyben történteket úgy értékelte: Orbán Viktor különösebb csereérték nélkül konstruktív tartózkodással elfogadta, jóváhagyta az uniós csatlakozásról szóló tárgyalások megkezdését Ukrajnával és Moldvával. Az, hogy ő kivonult a teremből, egy előre megtervezett teátrális színjáték volt, ami leginkább a hazai közönségnek szólt. Ugyanaz lett volna az eredménye annak is, ha bent marad, és tartózkodással szavaz. Az egy más kérdés, mondta, hogy Ukrajna csatlakozása akár 10-15 évig is eltarthat, és rengeteg alkalma lesz még Orbán Viktornak és a magyar kormánynak arra, hogy ezt nehezítse, erre utalt is a miniszterelnök pénteki reggeli nyilatkozatában. Orbán a hangos ellenkezés és a vörös vonal meghúzása ellenére közvetetten, de jóváhagyta azt a döntést, amiben a másik 26 ország egyetértett. A kivonulásnak csak belpolitikai üzenete volt, a saját döntését próbálta menteni a közvélemény előtt.
Orbán Viktor ott blokkolt, ahol kevésbé fáj az EU-nak, az asztalon lévő javaslatot a kedvéért sem fogják átdolgozniAzt nem tudni, hogy a választói előtt ennek mekkora sikere lesz, hiszen rendkívül erős volt a hazai kampány Ukrajna uniós csatlakozása ellen. A Fidesz be is nyújtott a parlamentnek egy határozati javaslatot arról, hogy ez a csatlakozási tárgyalások megkezdése még nem időszerű, de a miniszterelnök tartózkodó szavazata ennek szellemével is szembement. És ott van a Nemzeti Konzultáció is, aminek az egyik kérdése éppen erre irányul, ám Orbán Viktor tulajdonképpen eldöntötte a kérdést a polgárok helyett. Kérdés, hogy miként tudja, majd ezt kommunikálni a Fidesz a választói előtt, de biztos, hogy a kormányzat kommunikációs gépezet megoldja majd a feladatot – fogalmazott Berkes Rudolf.
A konzultáció eredményét biztosan fel tudja majd használni a későbbi tárgyalások során, hiszen a hasonló konzultációknak elsősorban a kormány döntésének látszólagos legitimálásban van szerepe. Az már egy más kérdés, hogy a csatlakozás elkezdését ezzel nem tudta megakadályozni, és az EU megtette az egyik legfontosabb politikai döntést, hogy a csatlakozási tárgyalások bürokratikus folyamata megindulhasson. Mindez nemcsak egy szimbolikus lépés, hiszen tagjelölt országként Ukrajnát az EU sokkal több eszközzel tudja majd támogatni, mint korábban.
Zöld jelzést kapott Ukrajna az EU-csatlakozási tárgyalásokhoz, csak Orbán Viktor nem találta el az igazságot a szomszéd országrólBerkes Rudolf az 50 milliárd euró vétójával összefüggésben úgy vélekedett: a tovább folytatott vétópolitikával a magyar kormány engedményeket akar kizsarolni. Bár nem látni, pontosan miben tudna élni ezzel az eszközzel, hiszen az uniós források egy részét sem ennek hatására oldotta fel az Európai Bizottság, hanem azért, mert sikerült végrehajtatni az igazságügyi reformokat. Az uniós költségvetés felülvizsgálatát és abban az Ukrajnának szánt pénzügyi támogatást a tagállamok 10 körön tárgyalták korábban elsősorban a nettó befizető tagállamok ellenállása, kifogásai miatt. Csütörtökre azonban ez az ellenállás megszűnni látszott és Magyarország egyedül maradt, mint a döntés ellenzője. Ám Orbán Viktor nem térhetett haza két vereséggel EU-csúcsról, ezért ebben a kérdésben nem engedhetett. A csatlakozás kapcsán nem kapott semmilyen engedményt, így nem tud győzelmet felmutatni, kommunikációs szempontból nagyon rosszul hatott volna, ha még a sokat támadott támogatási csomagot is elfogadja. A támogatási csomagot egyébként a 26 tagállam Magyarország nélkül, az Európai Unión kívül, akár kétoldalú egyezményekkel is el tudja intézni.