„Döntött a Kúria, Karácsony Gergely nem kap mentességet a szolidaritási adó kifizetése alól” – írta közösségi média oldalán a Varga Mihály pénzügyminiszter, aki emlékeztetett, hogy a Fővárosi Ítélőtábla által megítélt azonnali jogvédelem lejárt október 17-én lejárt, ezt a határozatot a Kúria most hatályon kívül helyezte. A pénzügyminiszter olvasatában a Kúria teljes egészében elfogadta a Magyar Államkincstár (MÁK) fellebbezésébe foglalt indokokat, a MÁK teljesen jogszerűen szedte be a főváros adótartozását.
A Kúria egyébként még november 30-án tárgyalta a az ügyet, de ennyi idő kellett a döntés írásba foglalásához.
„Karácsony Gergelyt tehát bírósági végzés szerint ideiglenesen sem illeti meg védelem az adófizetés alól, be kell tartania a törvényeket, és meg kell fizetnie a szegényebb településeket segítő szolidaritási hozzájárulást- zárta Facebook-posztját Várga Mihály.
„A Kúria csupán azt mondta ki, hogy a Főváros Ítélőtábla nem volt illetékes ebben az ügyben. A döntés indoklása nem terjedt ki az ügy érdemi részére, de ez valójában lényegtelen, hiszen a kincstár már levonta a novemberi 3,8 milliárd forintot” – válaszolta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki szerint az ügy szempontjából sokkal nagyobb jelentősége lesz a Fővárosi Törvényszék pénteki ítéletének. A fővárosi önkormányzat ugyanis a decemberi 4,8 milliárd forintos inkasszózás elhárítása érdekében beadott egy másik azonnal jogvédelemre vonatkozó kérelmet is, amelynek elbírálási határideje most jár le. Az ítélet azonnal életbe lép, a fellebbezésnek nincs halasztó hatálya. A fővárosi önkormányzat már most folyószámlahitelből működik.
Szolidaritási adó: alkotmányossági aggályok merültek fel a Magyar Államkincstár eljárásával szemben, Budapest az azonnali jogvédelemben bízikMint emlékezhetünk, a fővárosi önkormányzat még júniusban indított pert a Magyar Államkincstár ellen a Tarlós-éra óta tizenkétszeresére emelt, a fővárosi közszolgáltatások fenntartását veszélybe sodró szolidaritási hozzájárulás miatt. Karácsony Gergely főpolgármester akkor azt mondta: „nem csupán Budapest, hanem egész Magyarország-ellenes az a költségvetési politika, amit az Orbán-kormány folytat az önkormányzatok rovására”. Tarlós István idején a fővárosi önkormányzatnak 5 milliárd forintot kellett fizetnie a fenti jogcímen, az idén már 58 milliárdot, jövőre pedig 75 milliárdot.
A Fővárosi Törvényszék egy hónappal a kereset beadása után tárgyalás nélkül, eljárásjogi hibára alapozva visszautasította a fővárosi önkormányzat keresetét, arra való hivatkozással, hogy nincs hatásköre vizsgálni a Magyar Államkincstár eljárásának törvényességét. A főváros fellebbezett. A Fővárosi Ítélőtábla új eljárás lefolytatására kötelezte a Fővárosi Törvényszéket, amely november végén tárgyalta az ügyet, de ítéletet nem hozott, mivel alkotmányossági aggályai merültek fel. A bíróság harminc napot adott a feleknek álláspontjuk alátámasztására, ezt követően dönt az alkotmányossági normakontroll eljárás megindításáról.
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes az Orbán-kormánynak: Köszönjünk el egymástól