Megjelent a Magyar Közlönyben a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló törvény, amely lehetővé teszi, hogy 2026-ra az állampolgárok minden ügyüket digitálisan tudják elintézni – derül ki a Kormányzati Tájékoztatási Központ közleményéből. Eszerint „az elektronikus ügyintézés szintet lép, így a jövőben az ügyintézés-központú működés helyett az állampolgárok élethelyzeteihez igazodnak majd a különböző állami szolgáltatások”.
A kormány még 2022 decemberében fogadta el a Nemzeti Digitális Állampolgárság Programot. Az elmúlt időszakban elkezdődött a jogszabályi környezet kialakítása, megtörtént az online felületek értékelése és a felhasználói szokások felmérése, valamint a technológiai és szolgáltatási sztenderdek kialakítása.
A most megjelent jogszabály szerint
2024. szeptember 1-jétől indulhat el a digitális személyiadattárca-szolgáltatás, az eAláírás és az eAzonosításszolgáltatás. A felhasználók mobilalkalmazás segítségével igazolhatják majd a személyazonosságukat, az elektronikus aláírással pedig a közlemény szerint egyszerűsödik a dokumentumok aláírása.
2025-ben bevezetik a hozzájárulás alapú adatszolgáltatást, így az állampolgárok digitális azonosítással léphetnek majd be egyes piaci szolgáltatók ügyintézési felületeire is.
2026-ban az ePosta, az eDokumentumkezelés és az eFizetés szolgáltatás indulhat el.
Az új mobilalkalmazást az Európai Uniós eIDas 2 rendeletnek megfelelően alakítják ki, amelynek megfelelően minden állampolgárnak egységesen alkalmazható, egyedi azonosítója lesz, így a Kormányzati Tájékoztatási Központ szerint lehetővé válik az információk pontos és zökkenőmentes áramlása.
„A fejlesztés alapelve, hogy minden, az állammal kapcsolatos adatnak az állampolgár a tulajdonosa, ezért az állampolgár rendelkezik arról, hogy adatait felhasználhatják-e. Az alkalmazás használata önkéntes lesz, a megszokott ügyintézési lehetőségek továbbra is elérhetőek maradnak” – áll a közleményben.
Mint arról a Népszava is beszámolt, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes még a májusi csíksomlyói búcsún járva beszélt arról, minden magyar állampolgárt megillet az, hogy élni tudjon az állampolgárságához kapcsolódó jogaival és az állampolgároknak járó szolgáltatásokkal. A kormány ezért hozza létre az úgynevezett nemzeti digitális teret. A magyar jogalkotó számára – fogalmazott a miniszterelnök-helyettes – a digitális közszolgáltatásokat igénybe vevők „digitális magyar állampolgárok”, akik, noha földrajzilag nem tartózkodnak belföldön, mégis úgy tekintendők, mint akik belföldön vannak.
Egy novemberi háttérbeszélgetésen, amelyet Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője tartott, kiderült az is, hogy nemsokára már mobiltelefonon szereplő adatok felmutatásával is igazolhatják a személyazonosságukat a magyarok. A tárcavezető közölte, hogy a következő két évben „forradalmi változások” lesznek Magyarországon, és három év múlva elbúcsúzhatunk a személyi igazolványtól.
Minden magyar digitális állampolgár lesz, csak a gránitszilárdságú alaptörvényt kell tizenkettedszer is módosítani hozzáJön a nemzeti digitális tér „digitális magyar állampolgárokkal”