;

Dél-Afrika;Izrael;háború;Hamász;Gázai övezet;Hágai Nemzetközi Bíróság;

A Világbíróságként is ismert, hágai székhelyű Nemzetközi Bíróság ülésterme

- Dél-Afrika népirtás vádjával eljárást kezdeményezett Izrael ellen

Az izraeli külügyminisztérium visszautasította a vádat, a civileket élő pajzsként használó Hamászt téve felelőssé a a Gázai övezet több mint 21 ezer halottjáért.

Azonnali hatályú végzést kért a Nemzetközi Bíróságtól (ICJ) pénteken Dél-Afrika arra hivatkozva, hogy a Gázai övezet ellen indított offenzívájával Izrael megsértette a népirtás bűncselekménnyé nyilvánításáról és megelőzéséről szóló, a a holokauszt nyomán született 1948-as ENSZ-egyezményben foglalt kötelezettségeit – írja a Reuters

Izrael az Európai Unió és az Egyesült Államok által is terrorszervezetként nyilvántartott Hamász október 7-i terrortámadására válaszul indított offenzívát a palesztin földsáv ellen. Ezekben a harcokban eddig a Hamász ellenőrzése alatt álló gázai egészségügyi minisztérium közlése szerint 21 507 ember vesztette életét. A Hamász terroristái 1200 emberrel végeztek Izraelben október 7-én.

Izrael el is utasította a dél-afrikai beadványt, a Hamászt téve felelőssé a Gázai övezetben élő palesztinok szenvedéséért. A szélőséges palesztin szervezet évtizedek óta rutinszerűen használ civileket élő pajzsként. – Izrael világossá tette, hogy a Gázai övezet lakóit nem tekinti ellenségnek, és minden erőfeszítést megtesz annak érdekében, hogy minimalizálja az őket érő károkat, és lehetővé tegye a humanitárius segélyek bejutását a Gázai övezetbe – áll az izraeli tárca közleményében, amely a Hamászt azzal vádolja, hogy egyszerűen ellopja a civileknek szánt segélyeket.

Beadványával a pretoriai kormány azt szeretné, hogy az ICJ szólítsa fel Izraelt a Gázai övezet elleni hadjárat leállítására. Az ICJ az ENSZ égisze alatt működik, az államok közötti viták rendezésének helyszíne, és nem összetévesztendő azzal az ugyancsak hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbírósággal (ICC), amely  elfogató parancsot adott ki Vlagyimir Putyin ellen Ukrajna megtámadása miatt,. Az ICJ testület döntéseit néha figyelmen kívül hagyják, erre példa, hogy 2022 márciusában az ICJ felszólította Oroszországot, hogy azonnal állítsa le a háborút, ami azonban senkit nem érdekelt a Kremlben.

A hatóságok befejezték a helyszíni nyomozást, amelyben további szabályszegéseket tártak fel.