Balaton;MÁV;üdülő;Zánka;Nagy Márton;

Balaton-parti villákat akarnak építeni az egykori zánkai MÁV-üdülő helyére

Az önkormányzat a tulajdonos kérésére módosította a beépítési paramétereket, így a zöldfelület legkisebb mértéke 60-ról 55 százalékra csökkent.

Több ezer négyzetméteren épülhetnek Balaton-parti villák az egykori zánkai MÁV-üdülő több mint másfél hektáros területén – tudta meg a 24.hu.

A partmenti ingatlan az 1970-es évektől 2015-ig az állami vasúttársaság üdülőjeként funkcionált, majd bezárása után közvetlen állami tulajdonba került. A több mint 16 ezer négyzetméteres telket a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. árverés útján értékesítette 2022-ben 574 millió forintért. A vevő egy pár hónappal korábban bejegyzett cég, a Goro Maxi Kft. volt. A társaság ügyvezető-tulajdonosa a vitorlázóként Európa-bajnokságot és kétszer világbajnokságot is nyerő Weinhardt Csaba volt egészen néhány hónappal ezelőttig, nyáron ugyanis a cég a tóparti telekkel együtt két magántőkealap birtokába került, Weinhardt pedig csak ügyvezetőként maradt meg a társaságnál.

A már említett két magántőkealap közül a kisebbségi tulajdonos a Trustify I. Magántőkealap, amelyet az Opten cégadatbázisa szerint mindössze négy nappal az előtt alapítottak, hogy a Goro Maxi Kft. egyik tulajdonosa lett. Az alapot a vele egy székhelyen működő Trustify Befektetési Alapkezelő Zrt. képviseli és kezeli, utóbbi társaság szálai Nagy Márton testvérének köre felé vezetnek.

A Goro Maxi Kft. – és vele együtt a Balaton-parti telek – 90 százalékos tulajdonosa a tavaly áprilisban létrejött GloCap I. Gazdaságfejlesztési Magántőkealap.

A társaság a Nagy Márton miniszter felügyelete alatt álló MFB Csoport által elindított városi tőkealapok egybeolvadásával jött létre.

Az egykori balatoni MÁV-üdülő területe ma már építési terület, alapos területrendezés történt, az egykori épületeket teljesen elbontották. Ezt Weinhardt Csaba, a Goro Maxi Kft. ügyvezetője is megerősítette a portálnak, aki közölte, egyelőre a rossz állapotban lévő, korszerűtlen és üdülésre, lakhatásra alkalmatlan épületállomány elbontása történt meg. Mint írta, a tulajdonos szándéka szerint

„a Balaton-régió és a környék hagyományos nyaralóira, a klasszikus balatoni villaépítészet előképeire támaszkodó, emberi léptékű üdülőépületeket tartalmazó fejlesztés kívánunk létrehozni. A konkrét tervezési munkát még nem kezdtük meg, így tervek még nem állnak rendelkezésre”.

Az önkormányzat oldalán található véleményezési dokumentumból a beruházó elképzelései is kirajzolódnak, a tulajdonos e szerint „a klasszikus balatoni villákra jellemző stílusú építmények kialakítását tervezi”, és a parkos, fás jelleg megtartását ígéri, illetve a nádas védelmét.

Az önkormányzattól a tulajdonos a beépítési paraméterek módosítását kérte. A beruházás miatt a Településképi Arculati Kézikönyvet is megváltoztatta, és egy új „Villaszerű üdülőházas területet” hozott létre, amely „kis mértékben tér el az eddig meghatározott Balaton-parti hétvégiházas területektől”. Az önkormányzat a portál szerint végül úgy minősítette át a területet, hogy a zöldfelület legkisebb mértéke 60-ról 55 százalékra csökkent. A beépíthetőség legnagyobb mértékét pedig 10 százalékról „10/K-ra” változtatták, ami azt jelenti, hogy a „történetileg kialakult” beépítettségen nem változtatnak, így „új épület építése a meglévő épület bontása esetén, azzal megegyező nagyságban történhet”. Magyarán, a területen eddig sem 10 százalékos volt a beépítettség, és az új szabályozás ezt az engedményt továbbra is fenntartja.