népszámlálás;KSH;szkíta;

- A legutóbbi népszámlálás szerint Magyarországon 2439 ember vallja magáról, hogy szkíta, és egy nem létező nyelven beszél otthon

Valójában mindössze néhány tucat hitelesnek tekinthető szkíta kifejezést, illetve pár, különböző jelekkel és ábécékkel rögzített – megfejtetlen vagy vitatott tartalmú – szkíta feliratot ismerünk.

A legutóbbi népszámlálás során összesen 2439-en vallották magukat a honos népcsoportként továbbra sem elismert szkítának Magyarországon. Pontosabban ennyien mondták a kérdezőbiztosoknak, hogy a szkíta a „nemzetiségi, anyanyelvi, családi, baráti közösségben használt” nyelvük – írja a hvg.hu.

A magukat szkítának vallók tavaly próbáltak nemzetiséggé válni. Ennek előfeltételét teljesítették, hiszen az Országgyűlés akkor foglalkozik egyáltalán a kérdéssel, ha legalább ezer, magát az adott nemzetiséghez tartozónak valló magyar állampolgár aláírása összegyűlik ehhez. Ez a szkítáknál megtörtént, 1371 aláírás gyűlt össze, de a törvényhozás decemberben mégsem szavazta meg nekik a nemzetiségi státuszt. Az MTA verdiktje ugyanis egyértelmű, „nem állnak fenn sem a fizikai, sem pedig a törvényi feltételei annak, hogy a több mint két évezrede a történelem színpadáról eltűnt szkítákat (…) ma is élő, saját hagyományait és nyelvét örző honos nemzetiségként lehessen elismerni”.

A portál kiemeli, hogy a népszámlálás adatai azért is furcsák, mert csupán néhány tucat hitelesnek tekinthető szkíta kifejezést, illetve pár, különböző jelekkel és ábécékkel rögzített – megfejtetlen vagy vitatott tartalmú – szkíta feliratot ismerünk, így

igazából szkítául kommunikálni a szűk nyelvi készlet miatt lehetetlen. 

Egyébként – mint arról lapunk is beszámolt – a nemzetiséggé válásra vonatkozó kezdeményezés Pócs Alfréd Lászlótól ered. A név szélesebb körben sem ismeretlen: Pócs Alfréd orvos, aki a László keresztnév elhagyásával szerepel a nyilvánosságban, önkormányzati képviselő Egerben. A pandémia idején áltudományos nézeteket hirdetett, Gődény György szűk köréhez tartozott. A Magyar Orvosi Kamara elhatárolódott tőle, a gyöngyösi kórház – mivel rendelési időben se volt hajlandó maszkot viselni – elbocsátotta. A Szkeptikus Társaság 2021-ben többek között neki ítélte oda a mérsékelten hízelgő Laposföld-díjat.

A portál által a KSH-tól kikért, néhány nemzetiségként el nem ismert kisebbség friss népszámlálási adataiból kiderült az is, hogy saját bevallásuk szerint például a magyarországi jászok 233-an, a hunok 345-en, a kunok pedig 327-en vannak.

A miniszterelnök arról is beszélt, 2024 reményteljes év lesz, ha Donald Trump győz az Egyesült Államokban.