;

Európai Unió;Ukrajna;háború;tüzérségi lövedékek;fegyverszállítás;Foreign Affairs;

Komoly károk keletkeztek kijevi épületekben az utóbbi napok fokozott orosz támadásai miatt

- Nagyon elmaradtak az Ukrajnának szánt fegyverszállításokkal a segítséget ígérő országok, a lőszer kevesebb mint egyharmada érkezett meg

A Nyugat kínzó választás előtt áll. Európa nagyrészt kudarcot vallott, és az önelégültség árát most ukrán vérrel fizetik meg.

Nincs patthelyzet az ukrajnai háborúban – emeli ki már a címében a Foreign Affairs amerikai külpolitikai magazin szerdai számában megjelent elemzés. A tavalyi, mindkét részről kudarcot vallott offenzívák óta a felek most a támadó harci erő újjáépítésén munkálkodnak, és egy ilyen méretű konfliktusban ez a folyamat sok időt vesz igénybe – hangsúlyozza Jack Watling, a brit Royal United Services Institute szárazföldi hadviseléssel foglalkozó vezető kutatója. A következő hónapokban az oroszok és az ukránok egyaránt a hadianyag felhalmozására és a személyi állomány kiképzésére fordítják a fő figyelmet, és sok függ attól, melyiküknek hogyan sikerül ez. Jack Watling szerint a Nyugat most döntő választás előtt áll: vagy támogatja Ukrajnát, hogy megvédhesse területét és fölkészülhessen egy 2025-ös offenzívára, vagy behozhatatlan előnyhöz juttatja Oroszországot. Ha Ukrajna fel tudja építeni erőit úgy, hogy azok képesek legyenek ismét támadó hadműveleteket kezdeni, és nagy mértékben meggyöngíteni az orosz katonai erőt, elérhető, hogy Kijev tárgyalásokat kezdhet a tartós béke kikényszerítésére alkalmas befolyással.

Ez pedig nem csak Ukrajna számára létfontosságú: meg kell védeni azt a nemzetközi normát, hogy az államok erőszakkal nem változtathatják meg határaikat. Egy fölbátorodott Oroszország folyamatos fenyegetést jelentene a NATO-ra nézve – mondja Jack Watling. Következésképp az európai elrettentés szinten tartása érdekében az Egyesült Államok jóval több támogatást volna kénytelen adni itteni szövetségeseinek, így kevesebb erőforrást tudna összepontosítani az Indiai-és Csendes-óceáni térségre – elég csak a Tajvan körüli helyzetre gondolni.

Az óév utolsó napjaiban ukrán nagyvárosok, köztük Kijev ellen végrehajtott brutális orosz rakétatámadások nyomán a Washington Post szerkesztőségi cikkben hangsúlyozta, legyen az emlékeztető a Nyugat számára, miszerint Vlagyimir Putyin nem tett le arról, hogy keresztül vigye területrabló terveit. A leghatásosabb válasz ezekre, ha az Egyesült Államok nagymértékű katonai támogatásban részesíti Ukrajnát. Putyin ugyanis most abban a hitben él, hogy az ukrán katonai ellenállás leküzdése és a gazdasági szankciók túlélése után a Nyugatnak most csökken a figyelme és gyöngül a Kijev támogatására irányuló határozottsága. A kongresszusnak és a Fehér Háznak most neki kell gyürkőznie, kompromisszumra kell jutnia, hogy megadhassák Ukrajnának a szükséges katonai és gazdasági segítséget. A Washington Post szerint ez nem nagymértékben terheli meg az Egyesült Államok gazdaságát, Ukrajna túlélése számára viszont igen jelentős, és valójában befektetés abba, hogy féken tartsák Oroszországot, eltántorítsák egy nagyobb agressziótól.

A Foreign Affairs utal rá, hogy a tavalyi ukrán ellentámadás kudarcának legfőbb oka az volt, hogy az offenzíva végrehajtására kijelölt ukrán egységeknek nem volt kellő idejük a kiképzésre és a fölkészülésre. Jack Watling emlékeztet rá, hogy már a háború első hónapjaiban, 2022 júliusában létrehozták az Interflex programot az ukrán csapatok kiképzésére. Az idő szorításában öt hétben határozták meg a kiképzés időtartamát. A második világháborúban a brit hadseregben legkevesebb 22 hetet tartottak szükségesnek arra, hogy egy katonát felkészítsenek a gyalogsági harcra. Ennek végeztével a katonákat egységekhez osztották be, és zászlóaljakban további közös kiképzéseken vettek részt. Az ukrán csapatoknak a rendelkezésre álló rövid időben nem volt lehetőségük a létfontosságú készségek magabiztos elsajátítására, még az újonnan kapott fölszerelés kezelését is alig volt idejük megtanulni. Ráadásul az ukrán hadseregben ritkán került sor századszintet meghaladó kollektív kiképzésre, tehát korábban sem nagyon volt lehetőség megtanulni és gyakorolni a szükséges teendőket. Nem volt elég tapasztalt törzstiszt sem. Ugyanakkor az offenzívát nem lehetett tovább halogatni, mert az oroszok közben megerősítették védelmi állásaikat – írja a katonai elemző.

Jack Watling egy korábbi cikkében elkeserítő adatokat tett közzé – szavai szerint - arról a szakadékról, amely az Ukrajnának tett ígéretek és a valóság között van.

Az Európai Unió 2023 márciusában döntött arról, hogy 12 hónapon belül egymillió tűzérségi lövedéket szállít Ukrajnának. A ténylegesen elküldött mennyiség a 300 ezerhez van közelebb 

– állapítja meg Watling. Nem titkolja: minden retorikai kötelezettségvállalás ellenére, vagyis hogy támogatják Ukrajna védelmét „amíg csak szükséges”, Európa nagyrészt kudarcot vallott, és az önelégültség árát most ukrán vérrel fizetik meg.  

A jemeni húszik ismételt, a Vörös-tengeren közlekedő konténerhajók ellen támadásai nyomán az egekbe szöktek a tengeri szállítási díjak.