A Salman Rushdie 2022-es színpadi késelésével vádolt férfi tárgyalása elhúzódhat, mert a tervek szerint közzé kívánják tenni az író emlékiratát az esetről – írta meg a The Guardian nevű brit napilap online kiadása. Január 2-án Chautauqua megye bírója, David Foley egy tárgyalás előtti konferencián kijelentette, hogy a vádlott támadó, Hadi Matar a tárgyalás előkészítésének részeként jogosult megtekinteni az emlékirat kéziratát és a kapcsolódó anyagokat.
Mint ismert, 2022. augusztus 12-én Rushdie éppen előadást akart tartani a New York állambeli Chautauqua Intézetben, amikor egy férfi a színpadra rohant, majd nyakon, szemen, hason, combon és mellkason szúrta az írót, akit hat hétig kórházban ápolták, egyik szemére megvakult, több ujjbegye is érzéketlenné vált. Az eseményről írt memoárja Kés: Meditációk gyilkossági kísérlet után címmel április 16-án jelenik meg a Penguin kiadónál.
David Foley bíró január 3-ig adott időt Hadi Matarnak és ügyvédjének, Nathaniel Barone-nak, hogy eldöntsék, elhalasztják-e a tárgyalást addig, amíg előzetesen meg nem kapják a kézirat másolatát, vagy a könyvet, ha azt tavasszal kiadják. Rushdie képviselői szellemi tulajdonjogokra hivatkozva elutasították az ügyész kérelmét, hogy a memoár másolatát kérje, mondta Jason Schmidt kerületi ügyész. Schmidt az emlékirat tartalmának relevanciáját is megkérdőjelezte a perben, tekintettel arra, hogy a támadásnak nagyszámú közönség volt a szemtanúja, és maga Rushdie is tanúskodhatott. „Rögzítettek róla felvételeket” – tette hozzá.
Matar ártatlannak vallotta magát a másodfokú gyilkossági kísérlet és másodfokú testi sértés vádjában. A támadás után letartóztatták, azóta fogva tartják.
A merénylet harminchárom évvel azután történt, hogy Irán egykori vezetője, Ruhollah Khomeini ajatollah fatvát adott ki Rushdie ellen a Sátáni versek című könyvének istenkáromlónak minősített megjelenése után. Hadi Matar ugyan tiszteli Ruhollah Khomeini ajatollahot, nem erősítette meg, hogy a fatva késztette a tette elkövetésére. Olvasott részleteket a Sátáni versekből, és YouTube-videókat is nézett a szerzőről. Szerinte az író „megtámadta az iszlámot”, a muszlimok meggyőződését és hitét.
Rushdie azt mondta, hogy a hamarosan megjelenő memoárját szükséges volt megírnia. „Így lehetett kézbe venni a történteket, és művészettel válaszolni az erőszakra.”