;

egészségügy;zsarolás;vesztegetés;hálapénz;

Képünk illusztráció.

- Zsarolásra használta egy szabolcsi onkológus a kemoterápiát, aki nem fizetett, nem kapott kezelést

A Nemzeti Védelmi Szolgálat tavaly 19 ügyben kezdeményezett nyomozást az orvos-beteg kapcsolatban elkövetett vesztegetés, illetve vesztegetés elfogadása miatt.

Tavaly 19 ügyben kezdeményezett nyomozást az orvos-beteg kapcsolatban elkövetett vesztegetés, valamint vesztegetés elfogadása miatt a Nemzeti Védelmi Szolgálat - mondta el Pap Judit, a testület szóvivője az InfoRádiónak. Az elmúlt szűk három év alatt összesen 105 ügyben, csaknem 250 egészségügyben dolgozónál kezdeményeztek eljárást.

A Nemzeti Védelmi Szolgálat a hálapénz visszaszorítása érdekében 2021 márciusától végez bűnfelderítő és megelőzési feladatokat. Fontos elmondani, hogy mi nyomozóhatósági jogkörrel nem rendelkezünk, ha mi bűncselekményt állapítunk meg, akkor feljelentést teszünk vagy nyomozást kezdeményezünk az illetékes rendőrségen, illetve az ügyészségen - ismertette a szóvivő.

Pap Judit konkrét esetekről is beszámolt, egy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei onkológus és asszisztense ellen például azért tettek feljelentést novemberben, mert több mint 80 alkalommal kértek pénzt a kemoterápiás kezelésre szoruló daganatos betegektől: aki fizetett, az megkapta a kezelést, aki nem, az nem. Egy Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei kardiológus ellen 67 rendbeli vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt indult eljárás, egy Vas vármegyei belgyógyász főorvossal szemben pedig 23 rendbeli vesztegetés elfogadása miatt, mivel az osztályán való elhelyezésért, soron kívüli infúziós kezelésért, illetve az elhunyt boncolásának mellőzéséért kért és kapott pénzt.

A szóvivő szerint a tipikus vesztegetési helyzetek a következők:

  • jogellenes vényfelírás,

  • soron kívüli vizsgálatok elvégzése,

  • jogellenes vagy VIP-ellátás biztosítása,

  • valótlan tartalmú orvosi igazolás kiállítása,

  • vizsgálat nélküli orvosi alkalmasság tanúsítása.

Pap Judit elmondta azt is, hogy az NVSZ médiakampányt indít A hála továbbra sem pénz címmel. Ennek célja, hogy szemléletváltást érjenek el, ennek érdekében tavaly több mint hatvan alkalommal, hatezer embernek, orvosoknak, ápolóknak, egészségügyi dolgozóknak és orvostanhallgatóknak tartottak előadást, most pedig egy reklámkampányt indítottak, amely az állampolgárokat, a betegeket célozza. Két reklámfilmet készítettek, az egyik az idősebb, a másik a fiatalabb generációt célozza.