elnökválasztás;Egyesült Államok;Joe Biden;Donald Trump;Iowa;Pennsylvania;

Joe Biden gyújtó hangú beszédet mondott a nemzeti emlékhelyként tisztelt Valley Forge-ban

- Joe Biden a demokrácia védelmére szólított fel, Donald Trump összeesküvés-elméleteket szőtt és Orbán Viktort dicsérte

A volt amerikai elnök Bident következetesen „Csaló Joe Biden” néven emlegette, ami jelzi, hogy továbbra is kitart a 2020-as választások elcsalásának teóriája mellett.

Megkezdődött az amerikai elnökválasztást felvezető előválasztási szezon, ahol a két fő esélyes a demokrácia jövőjét féltette egymástól.

Joe Biden az amerikai történelem szimbolikus helyszínét, a Pennysilvania állambeli Valley Forge-ot választotta 2024-es kampányindítója helyszínéül, ahol 1777-ben az amerikai függetlenségi háborúban George Washington csapatai egy különösen zord telet vészeltek át a megszálló angol csapatok ellenében. A múlt hét pénteki beszédében Biden mítikusan tisztelt elődje szavait hívta segítségül, amikor a demokrácia védelmére szólított fel Donald Trumppal szemben egy nappal a Capitolium épülete elleni támadás harmadik évfordulója előtt. Washington a demokráciát „szent ügynek” tartotta – fogalmazott, így a feladat most is egyértelmű, ahogy a függetlenségi háborúban küzdő hazafiak számára is az volt.

Biden láthatóan kerülte a kormánya gazdasági eredményeinek részletezését és kifejezetten ellenfele baljós ígéreteire emlékeztette hallgatóságát.

A demokrácia szentélye elleni támadást vezetett, diktátorokat méltatott, sőt maga is – igaz csak egy napra – diktátornak ajánlotta magát győzelme esetén. Biden szerint Trumpot az elnöki versenyben sem a választók, sem Amerika nem érdekli, egyedül a saját bőrét kívánja menteni a rá váró szövetségi és állami bíróságok ítéleteitől.

Trump szombaton az Iowa-i Sioux Centerben tartott kampányrendezvényén nem maradt adós a hivatalban lévő elnök elleni vádakkal. Bident következetesen „Csaló Joe Biden” néven emlegette, ami jelzi, hogy továbbra is kitart a 2020-as választások elcsalásának teóriája mellett. A beszédében további összeesküvés-elméletek kerültek elő a „deep state”-ről (mély állam), amelynek megtörése csak az ő győzelmével biztosítható. Magyar szempontból érdekes lábjegyzet, hogy

percekig dicsérte Orbán Viktor miniszterelnököt, amiért az méltatta Trump rettegett nemzetközi hírét és béketeremtő képességét.

Más szövetségesre is talált időközben a volt elnök: a republikánus elnökjelölti versenyben induló indiai-amerikai üzletember, Vivek Ramaswamy Iowában az NBC News csatornának adott interjújában megismételte korábbi állítását, miszerint a január 6-ai ostromot az FBI és más szövetségi fegyveres szervezetek ügynökei provokálták ki, valamint kilátásba helyezte a Colorado-i visszalépését, ha Trump az állam legfelsőbb bíróságának döntése alapján nem indulhatna a helyi előválasztáson.

Eközben a Washington Post-Maryland-i Egyetem által decemberben közösen készített felmérés szerint a demokraták 86 százaléka, míg a republikánus szavazók csak 24˛százaléka vélekedik úgy, hogy a január 6-ikai erőszakos cselekményeknek intő példaként „soha nem szabad feledésbe merülni”. Ugyanezen felmérés szerint csupán a republikánusok 31 százaléka fogadja el Bident legitim elnöknek.

A volt elnöknek már nem kell sokáig tűkön ülnie az indulását illetően, ugyanis múlt hét pénteken a szövetségi Legfelsőbb Bíróság bejelentette, hogy tárgyalni fogja Trump kampánycsapatának fellebbezési kérelmét a Colorado-i kizárás ellen. A taláros testület már február 8-án személyes meghallgatást tűzött ki, így előfordulhat, hogy még a március 5-ikei szuperkedd előtt szövetségi hatályú döntés születik Trump indulásáról, amikor egy napon összesen tizenhat államban és az Egyesült Államok egyik külbirtokán szavaznak majd a leendő elnökjelöltek személyéről.

2024-ben újabb országokban várhatóak fegyveres összecsapások, bár a tapasztalat azt mutatja: nem könnyű előre megjósolni a háborúkat.