Orbán-kormány;tanár;Pedagógusok Szakszervezete;fizetésemelés;Maruzsa Zoltán;

Az Orbán-kormány azt sem mondja meg, mennyi pénzre számíthatnak valójában a tanárok, egyeseknek még a reméltnél is kevesebbel nőhet a bére

A 32,2 százalékos emelkedés nem a tavaly novemberi vagy decemberi bérekhez mérten történik majd, hanem a múlt évi pedagógus-átlagbér alapján számolják ki, az így megállapított bértömeget pedig létszámarányosan osztják majd szét az intézmények között.

Nem tudott konkrét választ adni Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár a pedagógus-szakszervezetek képviselőinek a kérdésére, hogy a januárra megígért, átlagosan 32,2 százalékos bértömeg-emelkedés szétosztása hogyan történik majd, vagyis mennyi pénzre számíthatnak valójában a pedagógusok - erről a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) vezetői számoltak be a Belügyminisztériumban lezajlott keddi sztrájkbizottsági egyeztetést követően.

A PSZ elnöke, Totyik Tamás elmondta, annyit sikerült tisztázniuk, hogy a 32,2 százalékos emelkedés nem a tavaly novemberi vagy decemberi bérekhez mérten történik majd, hanem a múlt évi pedagógus-átlagbér alapján számolják ki, az így megállapított bértömeget pedig létszámarányosan osztják majd szét az intézmények között. A PDSZ ügyvivője, Nagy Erzsébet ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy az egyes pedagógusokra nézve ez alacsonyabb arányú béremelést jelenthet majd, mint amennyit legutóbb valószínűsítettek.

Az államtitkár ígéretet tett arra is, hogy azoknál a sávhatároknál, amelyeket majd kormányrendeletben határoznak meg, egyelőre senki nem kereshet kevesebbet. A tervek szerint például egy Pedagógus I. besorolású tanár esetében ez bruttó 538 ezer forintot jelent. Az is biztos, hogy a bérek pontos megállapításában nagy szerepük lesz az intézményvezetőknek és a tankerületi igazgatóknak. Az érdekvédők beszámoltak arról is, az államtitkár ígérete szerint márciusban és valamikor év végén sor kerül majd további bérkorrekcióra annak érdekében, hogy a pedagógusok átlagbére elérje a diplomás átlagkereset 72 százalékát.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely az atv.hu-nak nemrég azt nyilatkozta, az uniós források bevonásával megvalósuló, átlagos 32,2 százalékos bértömeg-emeléshez még egy „technikai jóváhagyásra” is szükség van az Európai Bizottság részéről. A PSZ elnöke a Népszava kérdésére azt mondta, a keddi egyeztetés során Maruzsa Zoltán államtitkár már arról beszélt, hogy a béremelés mindenképp megvalósul, a pedagógusok január 22-ig biztos, hogy megkapják új munkaszerződéseiket. Addig viszont minden pedagógusnak úgy kell dolgoznia, hogy nem tudhatják, pontosan milyen fizetésre számíthatnak.