;

Fidesz;önkormányzat;mutyi;temető;Érd;üzemeltetés;

Az Érdi Járásbíróság ítélete szerint a Gábriel Könnye Kft. átláthatatlan módon jutott bevételekhez

- „Nyilvánvalóan jó erkölcsbe ütközik” – Döntött a bíróság, törvénysértő volt a nagy fideszes temetőbiznisz

A korábban  T. Mészáros András vezette érdi önkormányzat magáncégnek adott át temetőüzemeltetői feladatokat a közgyűlés megkerülésével, pályázat-, közbeszerzés nélkül.

„Az általánosan elfogadott társadalmi értékítélettel ellentétes”, „nyilvánvalóan jó erkölcsbe ütközik” a bíróság szerint az a szerződés, amivel az előző, fideszes városvezetés Érden lényegében kiszervezte a köztulajdonban lévő temető üzemeltetését egy magánvállalatnak hozzájuttatva így a céget a lakosság fizette díjakhoz. Az Érdi Járásbíróság december elején született, a napokban kézbesített írásos ítélete szerint a 2010 októberében megkötött szerződés a többi között azért erkölcstelen, mert így a Gábriel Könnye Kft. átláthatatlan és ellenőrizhetetlen módon jutott jelentős bevételekhez, ráadásul a cég 15 évre kapott monopóliumot, ezáltal a többi Érden tevékenykedő temetkezési vállalathoz képest „illetéktelen előnyt” élvezett.

Mint arról korábban beszámoltunk, a fideszes T. Mészáros András vezette helyhatóság még 2010-ben átalakította a korábban városi pénzből felújított, önkormányzati tulajdonú Ercsi úti köztemető üzemeltetését. A feladatok zömét elvették az addigi üzemeltetőtől, az önkormányzati Érdi Közterület-fenntartó Intézménytől (ÉKFI) és a csak néhány hónappal korábban alapított érdi Gábriel Könnye Kft.-t bízták meg. Az önkormányzat ráadásul az érdi közgyűlés megkerülésével, pályázat-, közbeszerzés nélkül adtak temetőüzemeltetési feladatokat a cégnek 15 évre. (Itt érdemes felidézni: az Érdi Újság korábban megkérdezte T. Mészáros Andrást, hogy volt-e pályáztatás a szolgáltatásról. Ő akkor azt mondta, nem emlékszik. „Azóta eltelt tíz év, és nem is ez volt talán a legfontosabb feladatunk, hogy ezt hajszálpontosan kívülről tudjuk” – jelentette ki a korábbi polgármester a helyi lapnak.) Figyelemre méltó az is, hogy az új cégre csak a jól jövedelmező szolgáltatásokat – például a ravatalozó-működtetést és a sírásást – bízta az akkori fideszes vezetés, a temető karbantartásának veszteséges része is az érdi önkormányzatot terhelte.

Így nem meglepő módon a temetőüzemeltetés a Gábriel Könnye Kft.-nek jókora nyereséget hozott, míg az ÉKFI veszteséges lett. Ebben annak is szerepe volt, hogy a T. Mészáros-féle önkormányzat kétszer, 2011-ben és 2015-ben is megemelte azoknak a szolgáltatásoknak a díjait, amelyek a cég kasszájába folytak. Ráadásul a cég kapott egy külön irodahelyiséget a temetőben, amiért ugyan fizetett bérleti díjat, ám rögtön helyben tudta reklámozni szolgáltatásait, így előnybe került a környékbeli temetkezési vállalkozásokhoz képest.

Decemberi ítéletében a bíróság megállapította, hogy

mivel a köztemető fenntartása, üzemeltetése szolgáltatási koncessziónak minősült, és a szerződés értéke jócskán meghaladta a 25 millió forintos nemzeti értékhatárt, az akkori fideszes érdi önkormányzatnak közbeszerzést kellett volna kiírnia.

Mindez megerősíti, hogy a 2019-es önkormányzati választás után az új, ellenzéki városvezetés jó okkal bontatta fel a szerződést a céggel. A Gábriel Könnye Kft. viszont perre vitte a dolgot, azt kérte a bíróságtól: kötelezze az érdi önkormányzatot a szerződés betartására, állítsa vissza a jogait. Ezt elutasította az elsőfokon eljáró Érdi Járásbíróság, amely szerint a megállapodás a város és a cég között nemcsak erkölcstelen volt, hanem több törvényt is sért.

Az elsőfokú ítélet az is kifogásolta: a T. Mészáros András által irányított önkormányzat úgy adta oda feladatokat és díjakat a Gábriel Könnye Kft-nek, hogy erről nem kérte ki a városi képviselők véleményét. Holott a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény szerint ez közgyűlési jogkör. Így aztán amikor később két alkalommal is megemelte a díjak mértékét a közgyűlés, a képviselők egy része nem is tudott arról, hogy ezek a bevételek egy magáncéget gyarapítanak.

A bíróság írásos ítéletében leszögezte: a Gábriel Könnye „az önkormányzatnak járó díjakat úgy szerezte meg, hogy ezzel szemben csekély értékű fejlesztéseket (…) vállalt és teljesített”. A cég egyébként ezt azért tehette meg, mert nem sokkal a szerződés megkötése előtt az önkormányzat saját költségén jelentős fejlesztéseket hajtott végre, 21 millió forintért teljesen felújította a ravatalozót, illetve új hűtőt vásárolt.

A bíróság döntése még nem jogerős, a felek fellebbezhetnek. Mint a városháza szóvivőjétől megtudtuk, az önkormányzat elégedett a döntéssel, nem kíván fellebbezni. László Ferenc hozzátette, precedensértékűnek tartják az ítéletet, mert nagyon ritkán fordul elő, hogy a hazai bíróságok „jó erkölcsbe ütközőnek” minősítenek, ilyen korrupciógyanús szerződéseket.

A HÉV-eket, MÁV-vonatokat, Volánbuszokat a városhatáron belül nem használóknak nem lenne változás, nekik marad a BKK-bérlet. A többi budapestinek viszont megegyezés hiányában két bérletet, egy Budapest és egy vármegyebérletet kell váltaniuk, ahogy az ingázóknak is. Ez együtt már csaknem 20 ezer forint.