Izrael;Izland;tömeggyilkosság;Finnország;Eurovíziós Dalfesztivál;kitiltás;izraeli-palesztin konfliktus;

Izlandi és finn zenészek petíciót indítottak, hogy tiltsák ki Izraelt az Eurovíziós Dalfesztiválról

A rendezvény szóvivője azonban nemleges választ adott a kezdeményezésre.

Több mint 1400 finn művész csatlakozott ahhoz az izlandi zenészek által elindított petícióhoz, amely azt követeli, hogy tiltsák ki Izraelt az Eurovíziós Dalfesztiválról a gázai civilek válogatás nélküli legyilkolása miatt – írja a The Guardian.

A finn alkotók egyúttal felszólították a finn közmédiát (Yle), hogy amennyiben nem zárják ki Izraelt a svédországi Malmöben megtartandó Eurovíziós Dalfesztiválról, úgy Finnország bojkottálja a versenyt és ne nevezzen indulót. A zenészek és zeneipari szakemberek tömege, köztük korábbi finn eurovíziós szereplők által is aláírt petíció úgy fogalmaz:

„összeegyeztethetetlen az értékeinkkel, hogy egy háborús bűnöket elkövető és katonai megszállást folytató ország nyilvános színteret kapjon, hogy a zene nevében csiszolhassa az imázsát.”

Hozzátették továbbá, hogy azon országok, akik Izrael részvétele esetén is elindulnak a versenyen, lényegében támogatásukról biztosítják Izrael politikáját, benne a gázai cselekményekkel.

Az Izlandi Zeneszerzők és Szövegírók Szövetsége ugyancsak arra szólította fel tagjait, hogy amennyiben a zsidó államot nem tiltják ki az eseményről a gázai háborúban elkövetett tömeggyilkosságok miatt, úgy ne vegyenek részt a műsorban.

Az Eurovíziós Dalfesztivál szóvivője azonban nemleges választ adott a petícióra. Azzal indokolt, hogy a dalfesztivál az európai és a közel-keleti közszolgálati műsorszolgáltatóknak szól és nem pedig az adott országok kormányainak. Az izraeli közmédia 50 éve vesz részt a versenyben, a versenyszabályoknak pedig eleget tesz, így Malmöben is részt vehet majd. „Az Eurovíziós Dalfesztivál továbbra sem politikai esemény, hanem a zenén keresztül egyesíti a közönséget világszerte” – olvasható az indoklásban.

Oroszország ugyanakkor 2022 óta ki van tiltva az eseményről, miután Vlagyimir Putyin hadserege lerohanta Ukrajnát.

A The Guardian felidézi, hogy Izraelnek a hágai nemzetközi bíróságon is felelnie kell, miután Dél-Afrika pert indított a zsidó állam ellen népirtás miatt. Izrael tagadja a vádakat és alaptalannak minősítette azokat.

A Hamász szélsőséges palesztin szervezet október 7-én terrortámadást követett el Izrael ellen, ebben 1200 ember halt meg, körülbelül 250-et pedig túszul ejtettek. A zsidó állam ezt követően megtorló háborút indított a Gázai övezet ellen, amelyben a terület egészségügyi minisztériumának adatai szerint mostanáig legkevesebb 23 570 embert öltek meg, mintegy kétharmad részben nőket és gyerekeket.