Kína;Tajvan;elnökválasztás;

Kína nem örülhet, Lai Csing-te lesz Tajvan következő elnöke

A függetlenségpárti jelölt győzelme várhatóan a pekingi vezetés fokozódó nyomását fogja jelenteni a szigetállamon.

Több mint ötmillió szavazattal a Demokratikus Progresszív Párt (DPP) elnökjelöltje, William Lai nyerte a tajvani elnökválasztást, miután az ellenzéki Koumintang jelöltje, Hou Jü-ih elismerte vereségét - írja a BBC.

Lai Csing-te győzelme egy határozottabb távolságtartást jelent Tajvan részéről Kínától, a pekingi vezetés emiatt többször bajkeverőnek titulálta a politikust. A KMT ezzel szemben hagyományosan barátibb viszonyt ápol Kínával, Hou a Pekinggel való szorosabb kapcsolatokat és a Washingtontól való nagyobb távolságtartást támogatja. Azzal érvelt, hogy ez csökkentené a Tajvani-szoros két oldala közötti feszültséget és fellendítené a tajvani gazdaságot is. Hou kritikusai azonban óva intenek a túlzott kínai függéstől. A Kínával való egyesülés a Kuomintang jelöltje számára sem opció. Harmadik helyre a Kínával kapcsolatos viszonyról szándékosan keveset mondó Tajvani Néppárt (TPP) jelöltje, Ko Ven-je futott be.

A BBC szerint a DPP egy szimpatizánsa úgy nyilatkozott, a győzelem azt jelenti, hogy hatástalan maradt a kínai nyomás, a szavazókat nem tántorította el még az az érv sem, hogy Lai Csing-te győzelme háborút jelentene Kínával. 

Kína folyamatos nyomás alatt tartotta a tajvaniakat a választási kampány alatt, s egyenesen a háború és a béke közötti választásnak minősítette a voksolást. Ez távolról sem burkolt fenyegetést jelent arra, mire is számíthat a sziget Kína részéről, amennyiben a függetlenségpárti jelölt arat diadalt. Kína saját tartományaként tekint Tajvanra, s akár erőszakkal is „újraegyesítené” az anyaországgal. Azt azonban eddig is tudni lehetett, hogy a tajvaniak túlnyomó többsége hallani sem akar arról, hogy hazája Hongkong sorsára jusson, ami a demokrácia végét is jelentené. A legtöbben a status quo fenntartását szeretnék.

Lai Csing-te győzelmével Kína fokozhatja a nyomást Tajvanon, szakértők szerint ez azonban nem jelenti, hogy valóban meg is támadná a szigetet, a pekingi vezetés egyelőre kivár, hogy az új elnök milyen politikával folytat majd.