Elvileg hétfőn reggel 10 órától indult volna a Napenergia Plusz Program elnevezésű, új lakossági napelemtelepítési pályázat online előregisztrációja. A korábbi bejelentések szerint - amelyet a tegnap is hatályos pályázati felhívás szintén megerősített - a kérelmeket a beérkezés sorrendjében bírálják el. A kormány sikereiért aggódó informatikusok e szavak olvastán már felvonhatták szemöldöküket: hisz így értelemszerűen mindenki egyszerre akar jelentkezni a tárca által megbízott, többségben magántulajdonú NFFKÜ - Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség Zrt. erre a célra nyitott webcímén. Különös tekintettel arra, hogy az állami energetikai támogatások weboldalai, úgy a világ technológiai fejlődésétől, mint a kormányzati felelős gyakran változó személyétől látszólag függetlenül, az elmúlt évtized során igen gyakran omlottak össze a jelentkezési határidők perceiben. (De a szerverfagyás évek óta visszatérő gond a személyijövedelemadó-bevallás utolsó napjain is.) Bizonyára ezzel volt magyarázható, hogy az elmúlt évek során az EM és elődei már, vélhetőleg a "elektrontolongás" elkerülése végett, előszeretettel éltek a térségenkénti kiírás lehetőségével. Az EM elmúlt hetekben megjelent számos közleménye viszont magabiztosan állította, hogy a benyújtás sorrendjétől függő napelempályázat online jelentkezése mindenki számára egy időpontban indul. A szaktárca semmit se bízott a véletlenre: csak a hétvégén két sajtóközleményben igyekeztek hírverést csapni a lehetőségnek.
Lapunk tapasztalatai szerint tegnap fél 11-kor az érdeklődők számára a pályázati oldal „előszobájában” 37 perc várakozási időt jeleztek, de az EM Facebook-oldalán találtunk olyan érdeklődőt, akitől 2696 perc türelmet kértek. Bár a várakozás után még eljutottunk egy másik jelentkezési címre, ott hosszú percekig csak üres képernyőt láthattunk. Ekkor viszont a kezdőoldalon már arról tájékoztatták az érdeklődőket, hogy „a Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ belépés) oldalon bekövetkezett rendszerhiba miatt jelenleg akadozik a belépés a Napenergia Plusz Program pályázati felületére; a pályázati felület azonnal elérhető, ahogy a KAÜ belépés helyreáll”. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy az állami elektronikus ügyek központi bejelentkezési felülete, az Ügyfélkapu is elérhetetlenné vált. Ezalatt tehát senki semmilyen állami elektronikus ügyét nem tudta intézni. Kora délután állampolgárként érdeklődtünk az Ügyfélkapu 1818-as, illetve az NFFKÜ napelemes forródrótján is. Váratlanul rövid ideig kellett hallgatnunk az idegnyugtató zenét, gyorsan kapcsolatba léphettünk élő személlyel, két ügyfélszolgálatos munkatárs is megerősítette, hogy fennakadásról van szó, és egyaránt türelmet kértek. Az EM-en túl írtunk az Ügyfélkaput üzemeltető NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.-nek és az afelett álló Belügyminisztériumnak is; utóbbi kérdésünket átirányította a Miniszterelnökséghez, ahonnan nem kaptunk választ.
Összeomlott a napelemes pályázat honlapja és az ügyfélkapu is, az Energiaügyi Minisztérium külső problémát emlegetAz EM ugyanakkor fél 4-kor újabb sajtóközleménnyel jelentkezett. Ennek már a címében, saját korábbi tájékoztatásuknak látszólag ellentmondva arra figyelmeztetett, hogy a támogatási kérelmeket „nem az előregisztráció szerinti sorrendben bírálják el”. Bár az anyagban megerősítették, hogy tegnap megkezdődött a jelentkezések befogadása, elismerték, hogy a belépésben a KAÜ oldalán bekövetkezett rendszerhiba okozott „fennakadást”, aminek elhárításán dolgoznak. Ekkorra már több mint ezer előregisztrációs kérelem beérkeztét nyugtázták. Egyszersmind felhívták a figyelmet, hogy az előregisztrációs és a támogatási kérelmek benyújtása elválik egymástól. A kiírás szerint az előregisztráció jóváhagyásáról a támogató 15 munkanapon belül dönt. A pályázó ezután jelölheti ki a három lehetséges kivitelezőt, akik közül a rendszeren keresztül beérkező ajánlataik alapján választhat. Támogatási kérelmeket az aláírt kivitelezői szerződéssel rendelkezők nyújthatnak be. A beérkező pályázatok elbírálásának, a támogatási források odaítélésének sorrendjét nem az előregisztrációs, hanem a támogatási kérelmek benyújtása befolyásolja – írták. (Kérdéseinkre válasz gyanánt szintén csak ezt kaptuk meg.)
Késő délután viszont a napelemes pályázati oldalon már azt olvashattuk, hogy „a Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ belépés) oldalon bekövetkezett rendszerhiba elhárítása megtörtént, a belépés a Napenergia Plusz Program pályázati felületére helyreállt”. Egyszersmind megismételték az elő- és a későbbi jelentkezés eltérő feldolgozásáról szóló EM-közlést. Bár az Ügyfélkapu bejelentkezési felületén nem találtunk tájékoztatást sem a lefagyásra, sem az újraindulásra, késő délután már sikeresen bejuthattunk a napelemes pályázati oldal tényleges adatbeviteli felületére.
Az EM az újraindulást egy késő délutáni Facebook-bejegyzésben is nyugtázta. Ebben közölték, hogy addig már 4 ezer előregisztrációs kérelmet fogadtak be. A reggel hoppon maradóknak tehát érdemes volt folyamatosan frissíteniük és délután befejezni a jelentkezés folyamatát.
Mint ha mi se történt volna.
Sokadjára bukott meg az azonosítási ügynök
Szétterült az állami informatikai rendszerben a napelempályázat idején keletkezett rendszerhiba: a Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ) lefagyása miatt hétfő délelőtt leállt az ügyfélkapu is. Több olvasónk hétfő kora délután sem tudott belépni a felületére, a rendszer 404-es hibakódot írt ki, azaz a felhasználó gépe nem tudott kapcsolatba lépni az ügyfélkapu szervereivel. A IX. kerületi kormányablaknál lapunk munkatársának azt mondták: házon belül működött az ügyfélkapu, de lefagytak a gépjármű-regisztrációs felületek, amelyekre szintén a KAÜ-n át vezet az út. A Telex szerint a Magyarorszag.hu oldalra sem lehetett bejutni jó darabig. Bizonytalanná vált a lakosság számára az EESZT- Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér elérése is.
Nem először fordul elő, hogy a KAÜ meghibásodása miatt akadozott az ország hivatali ügyintézése. Korábbi összesítésünk szerint a KAÜ elstartolása óta legalább hét alkalommal fagyott le a rendszer. Először 2018 májusában, aztán 2020 és 2021 januárjában. Ezt követte 2023 áprilisa, amikor két alkalommal mondott csődöt a KAÜ. Egyik esetben az azonosításhoz kötött szolgáltatással összefüggő alkalmazások – a fizetési meghagyások elindítása, az ügyiratbenyújtások – nem voltak elérhetőek a magyar bíróságokon. Ezt követte tavaly május végi nagy összeomlás, akkor a Személyi Jövedelemadó (SZJA) bevallások leadásainak a határidejét kellett az adóhatóságnak két alkalommal is kitolni, mivel összeomlott a KAÜ. Pedig lehetett tudni, hogy az SZJA-dömping sok felhasználót fog megmozgatni. Láthatóan azóta is próbálják gatyába rázni a rendszert: a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató (NISZ) Zrt. tájékoztatása szerint utoljára december közepén volt karbantartás a KAÜ-nél illetve az azonosításhoz kötött szolgáltató felületeken.
A sorozatos súlyos hibák azért is kínosak, mert már 2014-ben megtették az első lépéseket a „teljeskörű ügyfélazonosítás” létrehozására, és azóta sem sajnálták rá a pénzt. Pontos összeget nem lehet mondani, mert nem lehet szétszálazni a KAÜ költségeit más, IT-infrastrukturális fejlesztésekre költött pénzektől, de azt biztos: sok százmillió forintról van szó. A KAÜ-t is magában foglaló infrastruktúra kiépítésére 1,7 milliárdot költött a kormány, a KAÜ szoftvereire 69 milliót, ám ennek cirka háromszorosára, 229 millióra rúgott az az összeg, amit hibajavításra, rendszerfejlesztésre költött a kormányzat.
A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete – amely szerint 4 óránál hosszabb üzemszünet történt hétfőn – úgy reagált a tegnapi hibára: „Évek óta kínozza a magyar társadalmat ezzel a gyenge színvonalú elektronikus ügyintézéssel a magyar állam és sajnos ez a helyzet még romlani is fog", mert erre a bizonytalanul működő rendszerre további elektronikus szolgáltatásokat építenének.
Kevesebb forrás
A Napenergia Plusz Program forrása 75 milliárd forint. Korábbi kutatásaink szerint voltaképp ennyi maradt meg a 2021-es lakossági napelemtámogatási kiírás 202 milliárdos keretéből. Míg az előző körben napelemre 2,9 millió, fűtéssel együtt telepített rendszerre pedig 11,3 millió forintot is el lehetett nyerni, most a kisebbre szabott méretű napelemre és hozzá kapcsolódó áramtárolóra (akkumulátorra) összesen legfeljebb 5 millió forint kapható. Míg az előző körben a beruházás egészét eme, vissza nem térítendő támogatásból fedezték, most a költségek kétharmadát állják. Míg az előző körben 43 ezer jelentkezőből 36 ezren nyertek, most a cél 15 160 családi napelemrendszer támogatása. Bár tehát a mostani pályázati feltételek egyértelműen romlottak, az előző körben a jelentkezést nem akadályozta informatikai hiba. Igaz, akkor a lehetőséget térségenként hirdették meg.