Fenyegető háborús kilátásokról beszélt a héten a NATO Katonai Bizottságának elnöke, a helyzet komolyságát illető, szokatlan nyíltsággal. Kijelentette, hogy a következő 20 évben bekövetkezhet egy totális háború Oroszországgal, s erre a NATO-országok civil lakosságát is fel kell készíteni. Rob Bauer altábornagy csütörtökön, a testület Svédország részvételével megtartott tanácskozása után hangsúlyozta: egy ilyen konfliktus a polgári lakosság és az ipari bázis nagymértékű mozgósítását igényelné.
"Be kell látnunk, hogy nem magától értetődő, hogy békében élünk. Ezért (a NATO-ban) készülünk egy Oroszországgal való konfliktusra." De ennél sokkal többről van szó – folytatta. A holland admirális szerint Svédország helyesen cselekedett, amikor a hónap elején felszólította lakosságát, hogy készüljön fel egy háborúra. Fel kell ismerni – mondta Rob Bauer –, "hogy nem minden tervezhető”. A szövetségnek magas háborús készültségben kell lennie, és "számolnia kell váratlan eseményekkel".
Nyilatkozata kapcsán a Kyiv Independent ukrán lap felidézte, hogy NATO hadseregei fokozták kapacitásaikat azóta, hogy Oroszország megkezdte teljes körű invázióját Ukrajnában, s eddig sikerült elkerülni, hogy a háború a szövetség és Oroszország összecsapásává eszkalálódjon, ám aggasztó, hogy a Nyugat még mindig nem fogadta el igazán, hogy ez bekövetkezhet.
Miközben Oroszország háborús alapokra állította át gazdaságát, Európa nem tudta idejében teljesíteni az Ukrajnának ígért fegyverszállításait sem, nemhogy saját hadseregeit felkészítse egy háborúra. Ukrajna hadfelszerelésekkel való ellátása túlterhelte Európa katonai kapacitását, s félő, hogy az ipari termelés teljes mozgósítása nélkül évekbe telhet saját tartalékainak feltöltése.
Christopher Cavoli amerikai tábornok, a szövetséges erők európai parancsnoka szintén csütörtökön közölte, hogy a NATO februárban elindítja az elmúlt évtizedek legkiterjedtebb hadgyakorlatát, mintegy 90 ezer fő, köztük 20 ezer brit katona részvételével. A Steadfast Defender 2024 elnevezésű, májusig tartó manőverekben a szövetség regionális terveinek végrehajtását próbálják ki. A cél „megmutatni, hogy a NATO több hónapon át, a messzi északtól Közép- és Kelet-Európáig, bármilyen körülmények között képes komplex, több területet érintő műveleteket végrehajtani és fenntartani" – áll a szövetség közleményében.
Pénteken a német védelmi miniszter is arra figyelmeztetett, hogy az ukrajnai háború átterjedhet a szomszédos országokra. "Szinte naponta hallunk fenyegetéseket a Kreml részéről – legutóbb ismét a balti államokbeli barátaink ellen" – mondta Boris Pistorius a Tagesspiegelnek.
A fenyegetések komolyságát jelzi, hogy Lengyelország északi és középső része felett kedden – már nem először – súlyos, a légiirányítást is érintő zavarok voltak a globális helymeghatározó rendszer (GPS) használatában, s a lengyel sajtó egyértelmű orosz beavatkozásról írt. "Az oroszok tesztelték az EW-t (elektronikus hadviselési képességeiket) Kalinyingrádban, így Lengyelország majdnem fele és a Suwalki-folyosó is GPS nélkül maradt" – írta az ukrajnai háborút követő Jürgen Nauditt az X közösségi portálon, a lengyel-litván határ mentén fekvő, Fehéroroszország és Kalinyingrád közötti stratégiailag érzékeny területre utalva.
A Newsweek amerikai hetilap beszámolója szerint január elején a NATO-ba újonnan belépett Finnország keleti-délkeleti részén észleltek ilyen GPS-zavarást. Ukrajnában az oroszok ezen a módon akadályozzák meg a nyugati gyártmányú HIMARS rakéták, valamint Excalibur és JDAM siklóbombák célra vezetését. Euan MacDonald, a BBC egy szabadúszó tudósítója az X-en posztolt megjegyzésében azt írta: "Úgy tűnik, hogy itt tesztelik ezt egy esetleges jövőbeli Lengyelország, a Baltikum elleni támadáshoz".