A két szakszervezet tavaly ősszel ugyan tett korrekciós javaslatokat a béremelés végrehajtásáról szóló jogszabály-tervezetéhez, ám azokat a kormányzat figyelmen kívül hagyta. Hétfőn közös sajtótájékoztatójukon Cser Ágnes, az MSZ-EDDSZ elnöke azt mondta: „se koncepcionálisan, se a szabályozás tartalma szempontjából nem elfogadható a szakdolgozókra bevezetni kívánt új rendszer.” Ő súlyosan elhibázottnak tartja a béremelés friss szabályait. Szerinte a munkáltatóknak adott túl nagy mozgástér társadalmilag igazságtalan és teljesen kiszolgáltatottá teszi a szakdolgozókat.
Mint ismeretes: átlagosan 20 százalékos emelésre számíthatnak március elsejétől az egészségügyi szakdolgozók. Ám egyúttal a korábbi, meghatározott, 17 lépcsős előmeneteli rendszert lényegében eltörli a kormányzat. Helyette öt új, iskolai végzettséghez kötött fizetési kategóriát állítanak fel, ám, hogy azokon belül ki, mennyit kap, azt a munkáltató dönti el. A helyzetet bonyolítja, hogy a korábbi fix pótlékokat is beépítik az alapbérbe, és van aki attól fél, hogy így valójában nem jut hozzá a 20 százalékos többlethez.
– Míg az orvosoknál megmaradt az előmeneteli rendszer, addig a szakdolgozóknál már nem garantálják az ágazatban eltöltött idő elismerését
– hangsúlyozta Cser Ágnes, aki szerint ez elfogadhatatlan. Hozzátette: kezdeményezték az országos kórházi főigazgatónál, hogy készüljön egységes útmutató a munkáltatók számára, mely segíti az emelés végrehajtását. Az útmutató összeállításában mind MSZ-EDDSZ, mind a MÖSZ részt kíván venni. Cser Ágnes úgy vélte: a közszolgáltatásban állami garanciára van szükség, hogy az egészségügyi szolgáltatásokhoz ugyanolyan tartalommal és feltételekkel jussanak a betegek. Ez pedig nem biztosítható úgy, hogy nincsenek meg a szükséges garanciák a dolgozók alkalmazási feltételeiben. A jelen azt is jelenti – mondta -, hogy a jobban fizető intézményekben az átlagosnál több pénzt fognak keresni a munkavállalók, míg a szegényebbekben nem tudják megkapni ugyanazt az elismerést.
Részlegbezárások fenyegetnek a kórházakban, mert januártól leépítették a munkaerő-kölcsönzéssel érkező nővéreket„Itt van mindjárt júniusban az európai parlamenti és önkormányzati választás – figyelmeztetett Cser Ágnes - eldöntheti a magyar kormány, hogy szembe megy-e a népakarattal, szembe megy-e a betegekkel, szembe megy-e a szakdolgozókkal! Hozzátette: lenullázták a szakdolgozók jövőképét, pedig erre nem kaptak felhatalmazást”. Ezek után ki fog elmenni „ápolótanoncnak”, ha nem látja tervezhetőnek a jövedelmét, jövőjét az ágazatban – tette fel a kérdést.
Új év, régi hiány – A szakdolgozói béremelések körüli bizonytalanságok miatt akár komplett kórházi osztályok válhatnak működésképtelenné