aláírás;Svédország;Törökország;Recep Tayyip Erdogan;NATO-csatlakozás;

A török elnök aláírta a törvényt Svédország NATO-csatlakozásáról

Magyarország egyedül maradt az észak-atlanti szövetségben a ratifikáció halogatásával. 

Recep Tayyip Erdogan török ​​elnök aláírta csütörtökön Svédország NATO-tagságra irányuló kérelmének parlamenti ratifikációját – írja a Reuters. Ezzel az utolsó lépéssel immár Ankara is véglegesen döntött arról, hogy elfogadja Stockholmot a szövetség tagjaként.

Mint arról a Népszava is beszámolt, a török parlament kedden ratifikálta Svédország NATO-csatlakozását, ezzel elhárítva a nyugati katonai szövetség bővítésének egyik fő akadályát 20 hónapos késés után. 

Ahogyan azt megírtuk, a magyar diplomácia súlyos veresége, hogy a török parlament a magyar előtt adott zöld utat Svédország észak-atlanti szövetséghez való csatlakozására. A kormány szavahihetetlenné vált nem csak Svédország, hanem a szövetség többi tagjának szemében amiatt, mert a magyar illetékesek számos alkalommal azt hangoztatták: a törökök előtt ratifikáljuk a svéd csatlakozást.

Komoly mulasztást követtek el, mert már tavaly december végén – azt követően, hogy az illetékes török parlamenti bizottság támogatásáról biztosította a svéd csatlakozást – tudni lehetett, hogy a kérdés ezután a plénum elé kerül, s azt már január közepén kezdődött első ülésszakon napirendre tűzik a 42. témakörként. Tehát sejteni lehetett, hogy január végéig meg is születik a pozitív döntés.

A svéd NATO-csatlakozás ügye csaknem másfél éve húzódik. A NATO második legnagyobb haderejével rendelkező Törökország nevében Recep Tayyip Erdogan elnök vezette ankarai kormány biztonsági aggályokra – az EU és az USA által is terrorszervezetként nyilvántartott Kurdisztáni Munkáspárttal (PKK) kapcsolatos fenntartásokra – hivatkozva akadályozta a ratifikálást. Azután, hogy ezeket az aggályokat a stockholmi kormány többé-kevésbé eloszlatta, Recep Tayyip Erdogan már ahhoz kötötte támogatását, hogy az Egyesült Államok járuljon hozzá 40 darab új F-16-os vadászgép küldéséhez, illetve a meglévő török flotta korszerűsítéséhez.